Kodėl vien žoliapjovės veiksmingai ir natūraliai vejos priežiūrai nepakanka

Nesvarbu, kokią veją auginate savo kieme, sode ar aplink sodybą prie ežero, ją vis tiek reikia prižiūrėti. Elementari priežiūra susideda iš keturių etapų. The post Kodėl vien žoliapjovės veiksmingai ir natūraliai vejos priežiūrai nepakanka appeared first on Moterų klubas.

Kodėl vien žoliapjovės veiksmingai ir natūraliai vejos priežiūrai nepakanka

Nuosavų namų savininkai pasirenka auginti organišką (arba natūralią) veją dėl įvairių priežasčių. Vieni jaučia didelę atsakomybę saugant aplinką, todėl nenaudoja pesticidų ir herbicidų, kurie daro žalą tiek patiems augalams, tiek ir gyvūnams bei žmonėms. Kiti baiminasi to, kaip cheminės medžiagos paveiks jų vaikus ar naminius gyvūnus, žaidžiančius gryname ore. Tokiems sprendimams įtakos turi ir laikas bei pinigai, kurį galima leisti aplinkos priežiūrai.

Vejos priežiūrai skirtos cheminės medžiagos yra brangios ir jos skatina greitesnį vejos augimą, o tai nulemia ir dažnesnę vejos pjovimo būtinybę. Dažnesnis žoliapjovės naudojimas verčia atidžiau rinktis techniką, analizuoti, sverti į kurią pusę orientuotis – kokybę ar kainą. Tuo tarpu natūralioms vejoms reikia retesnio pjovimo ir jos nekenkia nei aplinkai, nei žmogui.

Tačiau nepaisant to, kokią veją auginate savo kieme, sode ar aplink sodybą prie ežero, ją vis tiek reikia prižiūrėti. Elementari priežiūra susideda iš keturių etapų – vejos pjovimo žoliapjove, tręšimo įvairiais vejos augimo periodais, laistymo kuomet trūksta natūralios drėgmės bei aeravimo.

Vejos pjovimas

Nepaisant to, kokia veja yra auginama ir kokie sprendimai jos priežiūroje yra pritaikomi, reguliarus vejos pjovimas yra būtinas. Dažniausiai vejos pjovimui yra naudojamos žoliapjovės arba vejos traktoriukai (pastaroji sodo technika puikiai tinka dideliems vejos plotams). Todėl labai svarbu žinoti, kad vejos pjovimo aukštis paveikia jos augimą.

Žolė, kuri yra pjaunama labai žemai, išsibalansuoja. Tai žolei sukelia didelį „stresą“. Kai žolė pjaunama žemai, yra paskatinamas gilesnis šaknų augimas, o tai reiškia, kad tuomet veją reikia laistyti dar daugiau.

Jei žolė yra pernelyg žema, jos yra mažiau, todėl tampa sunkiau sukurti šešėlį dirvožemiui. Visa tai nulemia kur kas greitesnį drėgmės praradimą.

Taip pat svarbu pasirinkti ir tinkamą vejos pjovimui skirtą sodo techniką. Benzininės žoliapjovės į aplinką išskiria daugiau kenksmingų medžiagų. Todėl jei jūs norite apsaugoti aplinką ir save, galite rinktis akumuliatorines arba elektrines žoliapjoves.

Tręšimas

Pirmiausia turite išsiaiškinti, kokie yra jūsų dirvožemio poreikiai. Norint tai padaryti turėtumėte paimti dirvos mėginį iš pirmųjų 12-15 cm dirvožemio gylio. Mėginį galite pristatyti dirvožemio testus atliekantiems specialistams arba galite patys įsigyti dirvožemio testą.

Neorganiškos trąšos yra paremtos druska. Druskos gali nulemti nitratų susidarymą ir sutrikdyti dirvos pH. Jie gali sunaikinti mikroorganizmus, kurie yra labai svarbūs dirvai ir joje augantiems augalams. Jei nustatote, kad jūsų dirvožemiui reikia tręšimo, tuomet turėtumėte naudoti tik organiškas priemones.

Laistymas

Kiekvienai vejai reikia pakankamai drėgmės, tačiau vien laistyti nepakanka. Būtina būti tikriems, kad veja įsisavina kaip įmanoma daugiau vandens.

Visų pirma, veją turėtumėte laistyti nereguliariai, tačiau gausiai (kad vanduo įsigertų į 20-25 m. gylį). Taip pat labai svarbu, kad laistytumėte kuo anksčiau (kai vis dar vėsu), tokiu būdu išvengiant vandens praradimo dėl jo išgaravimo.

Jei dirva yra molinga, laistyti veją jums reikės dažniau, tačiau ne taip gausiai, nes tokia dirva džiūsta lėčiau. Tuo tarpu smėlėta dirva vandenį išlaiko prasčiau, todėl veją tenka laistyti dažniau ir gausiau (tokiu atveju reikėtų naudoti ir kompostą arba humusą, kad dirva galėtų geriau išlaikyti vandenį).

Be to, neturėtumėte pamiršti, kad kiekvienai vejai per pirmuosius tris metus reikia gerokai daugiau vandens, nes tuomet tinkamai išsivysto visa šaknų sistema.

Aeravimas

Sveikoje dirvoje sliekai ir mikroorganizmai suskaido organiškas medžiagas ir aeruoja dirvą už jus. Todėl tokiu atveju jūs galite lengviau atsipūsti.

Tačiau jei jūsų veja yra dar nauja ir nepripratusi prie natūralios priežiūros, jums gali reikėti pasitelkti ir aeravimui skirtą sodo techniką, t.y. aeratorius. Tai padės vandeniui, orui ir trąšoms veiksmingiau įsiskverbti į dirvą ir pasiekti šaknis. Tokiu būdu šaknys taps kur kas sveikesnės ir prisidės prie gražios vejos augimo. Nebijokite, kitaip nei žoliapjovės, šio prietaiso įsigyti nebūtina, užtenka išsinuomoti kartą per metus, rekomenduojama pavasarį.