Lietuvių kuriama inovacija: išmanusis vaistų dalytuvas palengvintų sergančiųjų kasdienybę

Prieš kelias dienas pasibaigė Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) organizuotas konkursas „Wanted: Life Sciences Innovator“. Jį laimėjo startuolio „Pillie“ komanda, vystanti i šmaniojo vaistų dalytuvo i dėją.

Lietuvių kuriama inovacija: išmanusis vaistų dalytuvas palengvintų sergančiųjų kasdienybę

Antrą kartą skelbiamu konkursu MITA toliau ieško ankstyvos stadijos gyvybės mokslų inovatorių, kuriems padėtų įgauti pagreitį. Tad atidarant šių metų renginį savo patirtimi su jais pasidalino praėjusių „Wanted: Life Sciences Innovator“ nugalėtojo UAB „Ligence“ finansų direktorius Dovydas Matuliauskas. Finansavimą pritraukusi ir laurus konkursuose skinanti sveikatos srities startuolis kuria II B klasės dirbtiniu intelektu pagrįsto medicinos prietaisą širdies ultragarsinei analizei ir jau šį rugsėjį tikisi gauti leidimą CE ženklinimui.

„Gera anglų kalba yra visa ko pradžia“, pristatyti idėją D. Matuliauskas patarė visada siųsti geriausiai anglų kalba šnekantį komandos narį: „Taip atsiskirsite nuo kokių 50% kitų dalyvių“. Sprendžiama problema, anot jo, turi būti suformuluota taip paprastai, kad suprastumėte ne tik jūs pats. Geriausia, kad būtų aišku net penkiamečiui. Be to, jis paneigė mitą, kad „pitchinti“ ( angl. p itch idėjos pristatymas ) geriausia ekstravertui svarbiausia, geri pristatymo įgūdžiai, o tam būtina treniruotis. Galiausiai startuolis pabrėžė, kaip svarbu būti sąžiningu ir apie tai, kad kažko nežinai, sakyti atvirai ir akcentavo adekvatų planavimą: „žadėkite tik tai, ką realu ištesėti“.

Komisijai pristatydamos savo gyvybės mokslų idėjas varžėsi 10 komandų. Virtualiam idėjos pristatymui jos ruošėsi MITA rengtuose mokymuose su startuolių fasilitatore Stephanie Marrus iš Kalifornijos San Fransisko universiteto (UCSF) bei Miunchene įsikūrusios verslo konsultavimo kompanijos „German Entrepreneurship“ inovacijų konsultantais Anna Maletz ir Dennis Elflein.

Kiekvienas pasirodymas truko po 5 minutes, dar tiek pat laiko buvo skiriama atsakyti komisijos klausimus. Jos nariams MITA gyvybės mokslų industrijos konsultantui Kęstučiui Andriulaičiui, rizikos kapitalo fondų valdymo įmonės „Practica Capital“ partneriui Donatui Kerui, startuolio „Kilo Health“ atstovui Eimantui Mikšiui, „Vaizduotės“ ir „Droplet Genomics“ įkūrėjams Edvardui Satkauskui bei Juozui Nainiui pirmininkavo Vilniaus universiteto mokslo prorektorė, biochemikė prof. Edita Sužiedėlienė. Į mokslinį idėjos pagrindimą orientuoti profesorės klausimai daliai dalyvių tapo tikru iššūkiu.

Įvertinę sprendžiamos problemos aktualumą, idėjos komercinį potencialą, verslo modelio pasirinkimą ir komandą bei paties pristatymo efektyvumą, ekspertai nugalėtoju paskelbė „Pillie“ komandą. Aurimas Maldūnas ir dr. Laura Andrijauskaitė kuria išmanųjį vaistų dalytuvą. Idėja sukurti patogų vaistų dalytuvą Aurimui kilo dar 2017 metais, beieškant patogaus ir funkcionalaus įrankio, kuris padėtų efektyviai organizuoti kasdien vartojamus vaistus. Idėja materializavosi Lauros pastangomis. Tikimasi, kad delne telpantis išmanus vaistų dalytuvas su mobilia aplikacija suteiks galimybę ne tik patogiai valdyti vaistų vartojimą, bet ir stebėti savo sveikatos duomenis. Taip pat, siekiant užtikrinti apsaugą nuo vaikų ar kitų galimų netyčinių vaisto vartojimo situacijų, planuojama personalizuoti vaistų dalytuvo atrakinimo funkciją.

„Vystydami idėją priėjome tokį tašką, kai asmeninių investicijų nebepakako, todėl nusprendėme ieškoti pagalbos. Nė vienas neturėjome investicijų paieškos patirties, taigi ryžomės patestuoti savo idėją „Wanted: Life Sciences Innovator“ konkurse. Panašu, kad tai buvo labai geras sprendimas, nes šalia išties vertingų mokymų, kuriuos vedė patyrę ekspertai iš JAV bei Vokietijos, turėjome progą išgryninti vertės pasiūlymą, nuglūdinti komunikaciją, pasiruošti trumpai ir informatyviai pristatyti savo įdirbį bei tikėtiną rezultatą. Gautas grįžtamasis ryšys buvo labai vertingos pamokos idėjos pristatymo tobulinimui“, pasakoja dr. L. Andrijauskaitė.

A. Maldūno teigimu, į pergalę konkurse atvedė entuziazmas, įgytos žinios, nuveikti parengiamieji darbai t.y. idėjos išvystymas iki prototipo lygio bei galimybės ją gana greitai komercializuoti: „Nors laukia daug darbo, manome, kad svarbiausia tikėti savo idėjomis ir dirbti bei būti pasiruošus sėkmei“. Beje, konkurso metu komanda sulaukė ir pirmųjų kvietimų pasikalbėti su potencialiais investuotojais.

Antroji vieta atiteko „Hominiseat“ komandai, vystančiai liemens raumenų aktyvumu valdomą sėdėjimo įtaisą. Ieva Aleknaitė-Dambrauskienė, Aurelijus Domeika ir Berta Ylaitė stabilizuojančią stuburo funkciją individualizuotoje sėdynėje planuoja suaktyvinti per giliuosius liemens raumenis. Tai sumažins paviršinių raumenų įtampą ir pagerins skeleto-raumenų motorikos valdymo mechanizmą.

Trečiąją vietą užėmė biotolerancijos tyrimo metodą kuriančio odontologijos chirurgo Donato Nomeikos komanda „AD Biomaterials“. Išmatavus ir įvertinus skirtingos kilmės kaulų transplantatų poveikį imuninei sistemai, šį metodą taikant odontologijos klinikinėje praktikoje bus galima numatyti individualaus organizmo atsaką ir prognozuoti augmentacijos rezultatus.

Tikimasi, kad s tartuolių sėkmę paspartins laimėti prizai . Geriausių idėjų autoriai apdovanoti 2000 Eur, 1000 Eur ir 500 Eur vertės konsultacijomis su pačių pasirinktos srities ekspertais. Rudenį vyksiančioje didžiausioje Baltijos šalyse gyvybės mokslų konferencijoje „Life Sciences Baltics 2021“ jie  savo idėjas galės pristatyti užsienio investuotojams, o I-II vietų nugalėtojai  apdovanoti ir komandiruote į užsienyje vykstančią konferenciją, partnerių paieškos ar idėjų pristatymo ( angl. pitch ) renginį.

10 metų į ankstyvos stadijos startuolius Baltijos valstybėse aktyviai investuojantis „Practica Capital“ partneris Donatas Keras pastebi, kad augant visai ekosistemai keičiasi ir kokybė: „Didžiausias kokybinis pokytis yra tai, kad dauguma deep-tech gyvybės mokslų įdėjų ar projektų nebebijo „apsivilkti“ startuolio rūbą: pasakoti apie idėją plačiau suprantamu formatu ir apie ekonomiką bei monetarinės vertės kūrimą pagalvoti labai ankstyvoje stadijoje. Tobulėja ir organizatoriai, mentoriai, net komisijos tai labai džiugina“.

Užbaigdamas renginį MITA atstovas Kęstutis Andriulaitis pabrėžė, kad projekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ komanda su dalyviais neatsisveikina, nes konkurso metu su inovatoriais užmegztas pažintis tęs konsultacijų ir renginių formatu visi konkurso finalą pasiekę dalyviai jau pakviesti toliau vystyti idėjas šį mėnesį startuosiančioje programoje „Life Sciences Startup Masterclass 2021“.

Konkursą organizavusio p rojekto „Gyvybės mokslų industrijos plėtros skatinimas“ tikslas – gyvybės mokslų industrijos populiarinimas, žinių perdavimo, technologijų pažangos, inovacijų, komercializavimo bei naujų įmonių kūrimosi skatinimas ir tarptautinio Lietuvos, kaip GMI šalies, įvaizdžio kūrimas. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.