Seimas po svarstymo pritarė užstato skyrimo teisinio reglamentavimo pakeitimams

Seimas po svarstymo pritarė Baudžiamojo proceso kodekso pataisoms (projektas Nr. XIVP-379(2) , kuriomis siekiama pakeisti užstato skyrimo teisinį reglamentavimą, įtvirtinant aiškų ir tinkamą šios kardomosios priemonės skyrimo, pakeitimo ir įvykdymo mechanizmą, kuris suteiktų platesnes...

Seimas po svarstymo pritarė užstato skyrimo teisinio reglamentavimo pakeitimams

Kodekse siūloma įtvirtinti galimybę skiriant užstatą nustatyti konkretų trijų dienų terminą jam sumokėti; detalizuoti užstato sumokėjimo tvarką, taip pat išplėsti užstato skyrimo procesiniu dokumentu turinį.

Terminas būtų skaičiuojamas nuo nutarties ar nutarimo skirti užstatą įteikimo įtariamajam dienos. Prokuroras, ikiteisminio tyrimo teisėjas ar teismas, nustatydamas mokėtino užstato dydį, privalėtų įvertinti įtariamojo ar užstato davėjo į prokuratūros ar teismo depozitinę sąskaitą savanoriškai sumokėtas pinigines įmokas.

Siūloma, kad nutarimu paskirtas užstatas būtų sumokamas į prokuratūros depozitinę sąskaitą, o nutartimi paskirtas užstatas – į teismo depozitinę sąskaitą.

Įtariamasis ar užstato davėjas, per nutarime ar nutartyje numatytą terminą sumokėjęs nustatyto dydžio užstatą į prokuratūros ar teismo depozitinę sąskaitą, privalėtų nedelsdamas apie tai informuoti užstatą paskyrusį prokurorą, ikiteisminio tyrimo teisėją ar teismą ir pateikti įmokos sumokėjimą patvirtinantį dokumentą (kvitą).

Kodekse taip pat siūloma reglamentuoti, kad tuo atveju, kai užstatas nesumokamas dėl objektyvių priežasčių, įtariamasis turi teisę kreiptis į prokurorą ar ikiteisminio tyrimo teisėją, ar teismą su prašymu nustatyti ilgesnį užstato sumokėjimo terminą. Įvertinus įtariamojo prašyme nurodytas aplinkybes, gali būti nustatomas naujas užstato sumokėjimo terminas, kuris negali būti ilgesnis negu trys dienos. Jei užstatas nesumokamas ir per naujai nustatytą terminą, prokuroras priima nutarimą pakeisti užstatą kita kardomąja priemone arba kreipiasi į ikiteisminio tyrimo teisėją ar teismą dėl griežtesnės kardomosios priemonės paskyrimo.

Projektui po svarstymo pritarė 113, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė du Seimo nariai.