12 klaidų, kurias padaro tėvai, dėl jų užaugus vaikams gali kilti problemų su pinigais
Tėvai linkę rūpintis savo vaikų ateitimi, ir šie rūpesčiai juos dažnai verčia ieškoti universaliausių auklėjimo būdų, kurie padėtų jų atžaloms sukurti sėkmingą karjerą ir laimingai gyventi. Tačiau pasaulis keičiasi, o senosios sėkmės taisyklės nustoja galioti.
Tėvai linkę rūpintis savo vaikų ateitimi, ir šie rūpesčiai juos dažnai verčia ieškoti universaliausių auklėjimo būdų, kurie padėtų jų atžaloms sukurti sėkmingą karjerą ir laimingai gyventi. Tačiau pasaulis keičiasi, o senosios sėkmės taisyklės nustoja galioti.
Mes, „valandos.lt“, taip pat turime vaikų, dėl kurių nerimaujame, todėl gilinomės į šią temą ir pasirinkome pačias žalingiausias auklėjimo klaidas, kurios ateityje gali sukelti vaikam karjeros problemų. Šio straipsnio autorė yra psichologė, įtraukusi savo profesinės praktikos pavyzdžių, pakeitusi savo klientų vardus ir kai kurias jų istorijų detales.
1. Priversti savo vaiką apsispręsti dėl būsimos karjeros
Idėja, kad žmogus visą gyvenimą turėtų užsiimti tuo pačiu užsiėmimu, greičiausiai žlugs. Kai kurios šiuolaikinės profesijos net neegzistavo prieš 10 metų, o kitos jau išnyko.
- Nuo vaikystės Maksas mėgo įsijausti į kompiuterius ir mokytis, kaip veikia skirtingos kompiuterinės programos. Tačiau jo tėvai manė, kad jo pomėgis buvo žalingas. Vienu metu jis sužinojo apie internetinius programinės įrangos testavimo kursus, o dabar sėkmingai plėtoja savo galimybes šioje srityje.
- 37 metų Laura dirbo sociologe didelėje konsultacijų įmonėje, tačiau gimus sūnui ji negalėjo skirti tiek laiko savo darbui, kiek anksčiau. Laura mėgdavo fotografuoti, o motinystės atostogų metu ji atgimdavo. Pirmiausia ji fotografavo neįprastus savo vaiko paveikslėlius, o tada ėmėsi fotografuoti savo draugų ir pažįstamų vaikus. Po poros metų Laura atidarė savo fotostudiją. Šiuo metu ji uždirba lygiomis dalimis su savo vyru ir sėkmingai suderina savo profesinį gyvenimą su šeima.
2. Neleisdami savo vaikui daryti klaidų
Reikalaujantis tėvas paprastai stengiasi būti tobulais, tačiau vaikui augant, tėvai gali pradėti reikalauti iš jo vis daugiau ir daugiau - vaiko paveikslai visada nėra pakankamai geri, jų lova nėra paklota tobulai arba jie nėra geri. nesimoko per sunkiai. Vaikas nuolat kritikuojamas ir gąsdinamas, tačiau jie neturi galimybių ištaisyti savo klaidų. Tobulų tėvų vaikai arba patys išauga į perfekcionistus, arba virsta žmonėmis, kurių savivertė yra žema ir kuriems trūksta pasitikėjimo savimi. Ir kaip mes žinome, abu šie padariniai kenkia jų būsimai karjerai.
- Mama visada sakydavo Anna: „Tu tokia nešvarį! Pažvelk į Mariją, ji visada tokia švari. “ Visi Anos bandymai tapti panašesniais į Mariją žlugo, o mama ją dar labiau kritikavo. Tačiau Anos mama niekada nesuteikė jai galimybės pakoreguoti savo elgesio ir išmokti tvarkytis su paprastais darbais. Annai dabar 25 metai, ji vis dar lygina save su kitais žmonėmis. Nereikia nė sakyti, kad ji niekada nelaimi lygindama.
3. Mokykite savo vaiką taupyti pinigus
Pasaulis nestovi vietoje, todėl vargu ar šiandien pavyks uždirbti ar sutaupyti pinigų iš praeities. Niekas nežino, kokių įgūdžių mums reikės norint išgyventi naujomis ekonominėmis ateities sąlygomis. Štai kodėl svarbu išmokyti vaikus būti lanksčiais ir prisitaikyti prie pokyčių, užuot taupius pinigus.
- Paulinos senelis visą gyvenimą taupė pinigus „juodai dienai“. Bet kai pagaliau atėjo šis „diena“, visos jo santaupos prarado savo vertę dėl finansinio nuosmukio. Ši situacija atsitiko prieš Paulinai augant, o dabar ji tikisi, kad ekonomika bet kuriuo metu žlugs. Geriausia investicija yra investicija į savo įgūdžius ir žinias.
4. Neleisdami savo vaikui reikšti savo jausmų
Kartais suaugusieji bando įtikinti vaiką, kad jo jausmai yra neteisingi - mėlynių neskauda, pykti ant vaiko, kuris tau smogė žaislu yra gėdinga. Žinoma, tėvai stengiasi pakeisti savo vaiko tikruosius jausmus „priimtinesniais“, nes jie linki jiems viso ko geriausio ir nori tinkamai auklėti savo vaikus. Bet mes turėtume suprasti, kad vienas pagrindinių „šiuolaikinio“ žmogaus įgūdžių yra gebėjimas atpažinti ir valdyti savo jausmus, emocijas ir poreikius.
- Katei yra 37 metai, tačiau ji vis dar prisimena, kaip mama privertė ją padovanoti gražią lėlę kažkokiai mergaitei. Ji pasakė: „Labai neteisinga būti tokiems gobšiems ir neturėtum pykti dėl kažkokio kvailo žaislo“. Kate niekada neatgavo savo lėlės. Ji taip pat praleido daug laiko, kad išmoktų pasakyti „ne“ arogantiškiems žmonėms, įskaitant savo viršininką ir bendradarbius. Ir kiekvieną kartą, kai ji atsisako ką nors daryti, Kate jautėsi kalta.
5. Nestovėkite savo vaiko akivaizdoje prieš nepažįstamus žmones
Kiekvienas vaikas turi žinoti, kad kiekviename konflikte ir nesvarbu, kas nutiktų, jų tėvai bus teisus ir visiškai nepasitikės mokytojo, mokyklos direktoriaus ar kaimyno žodžiais. Kai tėvai leidžia savo vaikams atsistoti už save autoritetingų žmonių akivaizdoje, jei vaikas yra pasirengęs būti atsakingas už savo veiksmus, tai padeda jiems sukurti sveiką savivertę ir ugdyti atsakomybę už savo gyvenimą..
- Marija užaugino jos močiutė, kuri turėjo mėgstamą frazę „Bet ką pagalvos kiti žmonės?“ Močiutė dievino Marija ir norėjo tik geriausio, tačiau ji nuolatos stengdavosi mastyti apie viešąją nuomonę. Marija vis dar neišmoko priimti savo sprendimų ir net rinkdamasi desertą ji klausia savo draugų nuomonės.
6. Sėkmingų žmonių panaudojimas kaip pavyzdys
Kiekviena karta turi savo herojus, kuriuos jaunimas bando nukopijuoti. Pastaraisiais dešimtmečiais labai pasklido pasakojimai apie turtingų ir įtakingų žmonių asmeninę sėkmę. Ir nors gali atrodyti, kad galime tiesiog sužinoti apie jų gyvenimo kelią ir tapti laimingi, bet dėl tam tikrų priežasčių viskas neveikia taip. Priešingai visi žmonės, kurie skaito savo knygas, išspręs visas savo pinigų problemas.
- Aleksas nuo vaikystės mylėjo kompiuterius. Kartą tėtis perskaitė jam Steve'o Jobso istoriją ir nuo to laiko šis jaunas kompiuterių genijus pradėjo rinkti visą informaciją apie „Apple“, kurią galėjo rasti. Kai atėjo laikas pasirinkti universitetą, Aleksas nusprendė, kad jam nereikia aukštojo išsilavinimo, nes Steve'ui Jobsui pavyko tapti sekmingu be jo. Bet jis vis tiek baigė mokslus, kad gautų paaukštinimą. O dabar Aleksas juokauja: „Tai, kas naudinga Steve'ui Jobsui, yra eilinio vaikino laiko švaistymas“.
7. Parodyti suaugusiųjų gyvenimo problemas
Nėra nieko blogo, kai vaikai kartkartėmis mato savo tėvus liūdnus. Bet tai tampa žalinga, kai tai vyksta visą laiką. Esant tokiai situacijai, vaidmenys šeimoje keičiasi ir vaikas bando tapti „kietu“ savo tėvams arba mato, koks „siaubingas“ suaugusiųjų gyvenimas, todėl gali pradėti bijoti užaugti. Tačiau norint kažko pasiekti profesionaliai, reikia subrendusio požiūrio ir pasitikėjimo savimi.
- Saros tėvai daug ginčijosi. Jai visą laiką teko klausytis motinos, besiskundžiančios tuo, koks sudėtingas gyvenimas jų šeimai, palyginti su kitais. Kai Sarai suėjo 17 metų, ji išvyko į universitetą ir persikėlė į kitą miestą, tačiau ji turėjo sunkiai dirbti, kad nustotų bijoti labiau „sėkmingų“ žmonių.
8. Neleisk vaikui įsitraukti į konfliktus
Gebėjimas bendrauti su žmonėmis yra turbūt vienas iš svarbiausių profesinių įgūdžių, kurį kažkas gali turėti. Tačiau labai svarbu išmokyti vaiką ne tik draugauti, bet ir sveikai ginčytis. Žmonės dažnai turi skirtingas nuomones, tačiau yra įvairių būdų išreikšti savo emocijas. Ir kuo anksčiau tai suprasime, tuo lengviau bus bendrauti su žmonėmis, įskaitant verslo sąveiką.
- Karolina visą savo gyvenimą stengėsi išvengti konfliktų. Jai buvo lengviau susitarti su žmogumi, nei įsitraukti į ginčą. Nuo vaikystės ji žinojo, kad kažkas turi būti protingesnis, tačiau toks požiūris jai atnešė daugiau žalos nei naudos. Kartą Karolina perskaitė apie aktyvų klausymąsi ir nusprendė išbandyti šį požiūrį profesiniame gyvenime. Ji mokėjo susikoncentruoti į tai, ką sako kiti, tačiau tuo pat metu galėjo išreikšti ir savo jausmus, kai kas nors bandydavo ją pasinaudoti. Žmonės iš pradžių manė, kad šis bendravimo būdas yra keistas, tačiau vėliau konfliktai su bendradarbiais tapo produktyvesni ir jie ėmė ieškoti abipusiai naudingų sprendimų.
9. Nesimokyti už mokyklos ribų
Svarbu atskirti studijas mokykloje ir išmokti ką nors naujo. Mokyklos pamokos ir vadovėliai gali atrodyti nuobodūs, o lankymasis muziejuose, teatruose ir meno galerijose yra puikus būdas praleisti laiką su šeima ir praplėsti savo vaiko akiratį.
- Šio straipsnio autorė visada atsimins, kaip senelis pirmą kartą nuvežė ją į kraštotyros muziejų. Nuo to laiko ji buvo didelė istorijos gerbėja, jai patinka žiūrėti dokumentinius filmus, keliauti ir jai niekada nėra nuobodu. Kaip premiją visos šios žinios jai dažnai padeda profesiniame gyvenime.
10. Neleisti vaikui naudotis socialiniais tinklais
Socialiniai tinklai yra tos pačios komunikacijos platformos kaip ir mūsų kiemai ir apylinkės buvo mums, kai mes buvome vaikai. Vaikai gali greitai išmokti įvairių naudingų įgūdžių naudodamiesi kompiuterinėmis programomis, integruotomis į socialinius tinklus. Žinoma, tėvai turėtų priminti savo vaikams apie interneto saugumo taisykles, tačiau iš tikrųjų atimti šią patirtį iš vaikų yra žiauru.
- 10-metės Arijos motina nustebo sužinojusi, kad jos dukra išmoko filmuoti šaunius vaizdo įrašus. Bet ji buvo dar labiau nustebinta, kai suprato, kad Arija išmoko tai padaryti naudodam „Tik-Tok“. Trumpų vaizdo įrašų kūrimas yra jų šeimos pomėgis.
11. Sporto pagalba bandoma sukurti stiprų personažą
Nepaisant nuomonės, kad sportas yra tinkamas drausmei ir kad jis formuoja tvirtą charakterį, profesionalus sportas yra pavojingas tiek fizinei, tiek psichinei vaiko sveikatai, jei yra per didelis konkurencingumas, kurį gali sukelti tiek vaikai, tiek treneriai. Labai nedaug žmonių tampa čempionais, o treneriai likusius vaikus dažnai mato kaip nesvarbius. Jauname amžiuje gana sunku susitvarkyti su šia nesąžininga situacija, ir vaikas gana greitai gali nusimenkinti. Be to, vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių turi nustoti sportuoti, dažnai nesupranta, ką dar gali veikti savo gyvenimu.
- Julijos mama, būdama vaiku, darė ritminę gimnastiką. Tačiau ji susižeidė koją ir turėjo atsisakyti svajonės tapti olimpine čempione. Kai Julijai sukako 3 metai, jos mama užsirašė į gimnastikos užsiėmimus, tačiau jai šioje srityje nesisėkė. Dėl to Julija mokykloje nekreipė pakankamai dėmesio, jautėsi kaip nevykėlė ir ilgai negalėjo suprasti, ką ji daro gerai. Dabar ji studijuoja vaikų psichologija ir ketina padėti tėvams išvengti klaidų auginant vaikus.
12. Skirkite vaikui pinigų už gerus pažymius
Šia tema vis dar diskutuojama. Pažvelkime į situaciją kitu kampu: pagalvokite apie save kaip apie užsakova, vis daugiau ir daugiau mokate už produktą ar paslaugą, o vaikas tiekėjas, teikdamas jums pažymius už pinigus. Tai skamba kaip bloga idėja, ar nemanote?
- Alexandros tėvai nusprendė paskatinti dukrą geriau mokytis, naudodami pinigus kaip paskatinimą. Mergaitė buvo grįžusi namo su gerais pažymiais, ir atrodė, kad eksperimentas pavyko. Bet vienu metu jos tėvai sužinojo, kad ji kuria istorijas apie įsivaizduojamą ligą ir pasakoja šias istorijas savo mokytojams. Ji net melavo savo mokytojams sakydama, kad tėvai visą laiką kritikavo ją už blogus pažymius. Žinoma, mokytojui buvo gaila „varganos mergaitės“ ir po truputį pakėlė pažymius. Nuo šio įvykio jos tėvai nustojo duoti Alexandrai pinigų už gerus pažymius ir nusprendė pasitarti su vaikų psichologu.
Kurios klaidos iš šio sąrašo jums atrodo kenksmingos? Ar turite savo metodų, kaip užauginti sėkmingus vaikus? Mes norėtume perskaityti komentarus apie jūsų patirtį.