Trumpas paskelbia taikos susitarimą tarp Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį netikėtai paskelbė pareiškimą dėl Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) taikos susitarimo sudarymo.

Trumpas paskelbia taikos susitarimą tarp Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį netikėtai paskelbė pareiškimą dėl Izraelio ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) taikos susitarimo sudarymo.

Izraelio, JAE ir JAV kartu paskelbtame pranešime teigiama, kad Izraelis ir JAE susitarė užmegzti visapusiškus diplomatinius santykius.

Izraelio ir JAE delegacijos artimiausiomis savaitėmis susitiks pasirašyti dvišalius susitarimus dėl investicijų, turizmo, tiesioginių skrydžių, saugumo, ambasadų steigimo ir daugelio kitų klausimų, sakoma pranešime.
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu socialiniame tinkle „Twitter“ teigė, kad Izraelio ir JAE santykių normalizavimas yra „istorinė diena“.

JAE pareiškė, kad susitarė „sustabdyti tolesnį Palestinos žemių aneksiją“.

Vietoj to, Izraelis sutelks dėmesį į „santykių plėtimą su kitomis arabų ir musulmonų pasaulio šalimis“, sakė JAV valstybės departamentas.

JAE ir Izraelio santykių normalizavimas yra „didžiulis laimėjimas“, - „Twitter“ pareiškė D. Trumpas, pavadindamas tai „istorine taikos sutartimi tarp mūsų didžiųjų draugų“.

Kalbėdamas žurnalistams Trumpas nurodė, kad Izraelio santykiuose su kaimynais musulmonais tikimasi ir kitų diplomatinių laimėjimų.

„Vyksta dalykų, apie kuriuos aš negaliu kalbėti“, - sakė D. Trumpas.

JAE tampa pirmąja Persijos įlankos valstybe ir trečiąja arabų valstybe po Egipto ir Jordanijos, užmezgusiais diplomatinius santykius su Izraeliu.

Abu Dabio karūnuotasis princas Mohamedas bin Zaydas al-Nahyanas teigė, kad pasirašė taikos susitarimą su Trumpu ir Netanyahu, kad sustabdytų tolesnį Palestinos teritorijų aneksiją Izraelyje.

„JAE ir Izraelis taip pat susitarė dėl bendradarbiavimo ir dvišalių santykių gairių“, - „Twitter“ sakė kronprincas.

JAE užsienio reikalų ministras Anvaras Gargašas spaudos konferencijoje teigė, kad taikos susitarimo su Izraeliu sudarymas yra drąsus žingsnis siekiant užsitikrinti dviejų valstybių išspręstą Izraelio ir Palestinos konfliktą.

Paklaustas, kada abi šalys atidarys ambasadas kitose sostinėse, ministras teigė nenorįs spėlioti laiku, tačiau tikrai tai neilgai.

Gazos ruože valdantis „Hamas“ palestiniečių judėjimas atmetė Izraelio ir JAE taikos susitarimą sakydamas, kad jis neatlieka palestiniečių tikslų.

„Susitarimas su JAE yra atlygis už Izraelio okupaciją ir nusikalstamumą“, - teigė „Hamas“ atstovas.