Sprogime Beirute vakar žuvo mažiausiai 73 žmonės

Antradienį Libano sostinėje Beirute įvyko du dideli sprogimai, kuriuose žuvo mažiausiai 73 žmonės ir sužeista 3700 žmonių, pranešė sveikatos ministras Hamad Hassan.

Sprogime Beirute vakar žuvo mažiausiai 73 žmonės
EPA

Sprogimai įvyko uosto teritorijoje. Antrasis sprogimas iššovė į dangų didžiulį oranžinį ugnies rutulį, o po jo pasirodė tornadą primenanti smūgio banga, nuniokojusi uostą ir aplinkinius pastatus, išdaužusius langus už kelių kilometrų.

View this post on Instagram

A post shared by Baller Alert (@balleralert) on

Sprogdinimai buvo labai stiprūs net miestui, kuris patyrė pilietinius karus, savižudžių sprogdinimus ir Izraelio ginkluotas pajėgas. Jų triukšmas buvo girdimas net Kipre, daugiau nei 200 kilometrų nuo Viduržemio jūros.
Libano ministras pirmininkas Hassanas Diabsas sakė, kad sprogo 2750 tonų amonio salietros žemės ūkio trąšose, kurios šešerius metus buvo laikomos uosto sandėlyje, sukeldamos „katastrofą bet kuria šio žodžio prasme“.

"Tai, kas įvyko šiandien, nebus paliktas be atsakomybės. Tie, kurie atsakingi už šią nelaimę, sumokės", - per televiziją sakė Diabsas. Jis taip pat paskelbė, kad trečiadienis bus nacionalinė gedulo diena aukų atminimui.

Libano bendrosios saugumo tarnybos vadovas Abasas Ibrahimas anksčiau teigė, kad sprogimus galėjo sukelti „ypač sprogstamosios medžiagos“, paimtos prieš kurį laiką laive ir laikomos uoste, kelios minutės pėsčiomis nuo Beiruto prekybos ir naktinio gyvenimo zonų. Televizijos kanalas LBC pranešė, kad medžiaga buvo natrio nitratas.

Šalies nacionalinė naujienų agentūra iš pradžių pranešė, kad sprogimus sukėlė gaisras pirotechnikos sandėlyje netoli Beiruto uosto.

Izraelio vyriausybės pareigūnas patvirtino, kad Izraelis „neturi nieko bendra“ su sprogimais, pranešė AP.

Internete patalpintos nuotraukos parodė, kad žala padaryta net Beiruto oro uosto terminale už devynių kilometrų nuo sprogimo vietos.

Sprogimai taip pat apgadino JT taikos palaikymo laivą UNIFIL ir sužeidė kelis jo darbuotojus.

Ligoninės, kurios jau buvo perpildytos dėl „Covid-19“ pandemijos, dabar buvo perpildytos, o Libano Raudonasis Kryžius paragino nedelsiant paaukoti kraują.

Krašto apsaugos taryba paskelbė Beirutą katastrofos zona, o ministras pirmininkas Diabsas paragino Libano sąjungininkus „palaikyti“ šalį ir „padėti mums išgydyti šias gilias žaizdas“.

Libanas sulaukė užuojautos iš viso pasaulio. Pagalbos pasiūlė JAV, Prancūzija, Persijos įlankos valstybės ir net Izraelis, pagrindinis Libano priešas.

Sprogdinimai įvyko prieš tris dienas, kol JT tribunolas paskelbė nuosprendį dėl buvusio Libano ministro pirmininko Rafiko Hariri nužudymo. Hariri žuvo 2005 m. Sprogdamas sunkvežimije, kuriame buvo bomba.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, cituodamas JAV generolus, sakė, kad antradienį sprogdinimus Beirute sukėlė „savotiška bomba“.

„Tai atrodo kaip baisus išpuolis“, - sakė Trumpas Baltųjų rūmų žurnalistams. "Aš sutikau keletą puikių mūsų generolų, ir jie taip manė."

"Tai nebuvo pramoninio sprogimo tipo įvykis. Anot jų - ir jie turėtų žinoti geriau nei aš - jiem, atrodo, kad tai buvo išpuolis. Taip, tai buvo savotiška bomba".

Trumpas taip pat pasiūlė JAV pagalbą Libanui. „Mes turime labai gerus santykius su Libano žmonėmis ir mes jiems padėsime“, - sakė jis.