Buvęs nacistinės Vokietijos koncentracijos stovyklos sargybinis nuteistas atidėti kalėjimo bausmę

Hamburgo teismas ketvirtadienį nuteisė buvusį nacių Vokietijos koncentracijos stovyklos apsaugos darbuotoją dvejiems metams kalėjimo.

Buvęs nacistinės Vokietijos koncentracijos stovyklos sargybinis nuteistas atidėti kalėjimo bausmę

93 metų Bruno Dejus buvo nuteistas už dalyvavimą 5230 žmogžudysčių, padarytų per devynis mėnesius, kai jis tarnavo vėlyvajame II pasauliniame kare kaip sargybos bokšto sargas Štuthofo koncentracijos stovykloje, metu.

Kaltinamasis nuo 1944 m. Rugpjūčio mėn. Iki 1945 m. Balandžio mėn. Dirbo Štuthofo koncentracijos stovykloje, esančioje netoli tuometinio Danzigo, dabar Gdanske.
Teisėja Anne Meiere-Gering teigė, kad buvo bandoma „dehumanizuoti žmones ir paversti juos skaičiais“.

„Jūs vis dar laikote save kaip stebėtoją, kai iš tikrųjų buvote šio pragaro dalyvis“, - teigė teisėjas.

Šią savaitę Dejs atsiprašė holokausto aukų, tačiau dar kartą pabrėžė, kad jis buvo priverstas atlikti savo vaidmenį koncentracijos stovykloje.

Kaltinamasis buvo nuteistas trejiems metams kalėjimo, tačiau teisininkai paprašė jį išteisinti arba nuteisti, nes jis neišgyventų kalėjime.

Kaltinamasis, gyvenantis Hamburge, buvo teisiamas nepilnamečių teisme, nes jam buvo tik 17 metų, kai jis dirbo Štuthofo koncentracijos stovykloje.

Kaltinamasis neneigė, kad dirbo koncentracijos stovykloje ir teigė, kad į SS tarnybą buvo priimtas tik dėl silpnos širdies, nes buvo paskelbtas netinkamu būti išsiųstas į frontą.

Jis teigė nenužudęs nė vieno ir abejojo, ar galėjo pasipriešinti nacių režimui būdamas 17 metų.

„Norėčiau dar kartą pabrėžti, kad niekada nenorėčiau pranešti SS ar kokiam nors kitam subjektui - ypač koncentracijos stovykloje“, - teisme pastarojo vardu sakė Dance. „Jei būčiau matęs galimybę palikti tarnybą, būčiau tai padaręs“.

Vokietijos žiniasklaida pranešė, kad po karo kaltinamasis tapo kepėju, taip pat dirbo sunkvežimio vairuotoju ir kituose darbuose. Jis yra vedęs ir turi dvi dukteris.

Dešimtmečius po karo Vokietijos teismai paaiškino, kad už žydų žudynes pirmiausia buvo atsakinga nacių vadovybė ir kad žemesnės grandies asmenims holokausto technikoje buvo taikomi įsakymai, todėl jie yra mažiau kalti.

Tačiau šis požiūris buvo radikaliai pakeistas dėl teisinio precedento, kurį sukūrė 2011 m. Nuteistas Jonas Demyanukas. Demyanukas buvo pripažintas kaltu dėl daugiau nei 28 000 žydų nužudymo, kai jis buvo sargybinis Sobiboro stovykloje okupuotoje Lenkijoje.

Šiuo metu gali būti išgyvenę tik keli žmonės, kurie kadaise dalyvavo nacių nusikaltimuose, o Vokietijos prokuratūra skuba patraukti baudžiamojon atsakomybėn likusius galimus karo nusikaltėlius, visus labai senus.

2018 m. Teismo procesas prieš kitą buvusį „Stuthof“ sargybinį turėjo būti sustabdytas, nes buvo nustatyta, kad įtariamasis yra per silpnas, kad jį teisti.

2015 metais Oskaras Greeningas, dar žinomas kaip „Aušvico buhalteris“, kuris buvo nuteistas už 300 000 žmogžudysčių, mirė ir nepradėjo vykdyti ketverių metų kalėjimo bausmės.