„Katsina“: motociklų banditai terorizuoja šiaurinę Nigeriją

Iš apleistų miško rezervatų motociklais važinėjantys ginkluoti banditai puldinėja Nigerijos šiaurės vakarų bendruomenes.

„Katsina“: motociklų banditai terorizuoja šiaurinę Nigeriją

Iš apleistų miško rezervatų motociklais važinėjantys ginkluoti banditai puldinėja Nigerijos šiaurės vakarų bendruomenes.

Anot Tarptautinės krizių grupės, per pastarąjį dešimtmetį Kebbi, Sokoto, Nigerio ir Zamfaros valstijose žuvo daugiau nei 8000 žmonių.

Tačiau neseniai įvykę išpuoliai prezidento gimtojoje Katsinos valstijoje, kur nuo balandžio iki birželio per išpuolius žuvo daugiau kaip 100 žmonių, sukėlė protestus ir raginimus atsistatydinti.

Dviem atskirais atvejais banditai nusitaikė į kaimiečius, gavusius maistą iš vyriausybės koronaviruso užrakto metu.

„200 motociklininkų  , kiekvienas motociklininkas vežė keleivį ir visi jie nešiojo AK-47 ginklus“, - pasakojo liudytojas Bashir Kadisau.

Jis sakė, kad įlipo į medžio viršūnę, kai pamatė daugybę motociklininkų, atvažiuojančių į Kadisau kaimą, ir pamatė, kaip užpuolikai plėšia parduotuves, vagia galvijus ir grūdus bei šaudo bėgančius žmones.

Klimato pokyčiai skatina konfliktą
Atakos kyla iš dešimtmečius trunkančios konkurencijos dėl išteklių tarp etninių Fulani piemenų ir ūkininkų bendruomenių.

Dėl vandens trūkumo Fulani ganytojams buvo sunkiau ganyti galvijus

Ganytojai dažniausiai yra klajokliai ir juos galima rasti pagrindinėse šalies magistralėse ir gatvėse, kuriuose ganosi galvijai, tačiau jie tapo mirtinais susirėmimais su Nigerijos šiaurės vakarų ir centrinių valstijų aukomis.

Taip yra todėl, kad dėl Sacharos dykumos plitimo į pietus šios teritorijos buvo masiškai miškų naikinamos, todėl ariamosios dirbamos žemės nyko, o vandens trūko.


„Dėl nuolatinių susirėmimų abi pusės sudarė gynybos ginkluotas grupes“, - sakė saugumo analitikas Kabiru Adamu.

„Pagrobimas yra pelningesnis nei karvių ganymas“

Ginkluotosios grupės Fulani bendruomenėse yra kaltinamos pasinaudojusios nusikalstamumu.

„Ganytojai dabar grobimą ir plėšimą laiko pelningesniu nei bandos ganymą.

„Didžiausia karvė parduotu už 200 000 nirų, bet vienas pagrobimas duotu milijonus“, - sakė dr. Adamu.

Ganytojai parduoda savo galvijus turguose visoje Nigerijoje


Nigerijos Fulani piemenys kaltinimus neigia.

Pagrindinė Fulani galvijų augintojų asociacija Miyetti Allah („Fulani“) teigė, kad juos labiausiai paveikė banditų veikla ir kad buvo pagrobti šimtai jų narių.

"Banditai yra daugybė nusikaltėlių, apimančių įvairiausias grupes. Mes praradome 30% Nigerijos galvijų dėl įvairių rūšių krizių", -  sakė Miyetti Alaho nacionalinis sekretorius Baba Othmanas Ngelzarma.

Jis sakė, kad užpuolikai Nigerijos šiaurės vakaruose yra „užsienio piemenys iš kaimyninių šalių“.

Nigerijos šiaurės vakarai, beveik UK dydžio, ribojasi su Nigeriu, o nusikalstamos grupuotės susikryževusios tarp dviejų šalių, vengdamos saugumo.

"Ganytojai siekia keršto"

Didžiuliai miško rezervatai pasienio regionuose buvo paversti banditų veiklos bazėmis.

Policija sako, kad išpuolius šiaurės vakaruose vykdo nusikalstamos grupuotės, taip pat Fulani piemenys.

"Fulani piemenys suprato, kad dabar turi ginklų, kad galėtų apsisaugoti. Tačiau jie ne tik saugo save, bet ir krešija tiems, kurie praeityje jiems kenkė", -  sakė Katsinos valstijos policijos atstovas Isahas Gambo.


Pagrobimas dėl išpirkos yra plačiai paplitęs Nigerijoje, kai aukos už savo laisvę yra priverstos sumokėti nuo 20 iki 200 000 USD.

2017 ir 2018 m. Magistralinis kelias, jungiantis sostinę Abują centrinėje Nigerijos dalyje iki Kadūna šiaurės vakaruose, per dieną buvo pagrobiama 10 žmonių, o maršrute veikė 20 skirtingų grupių.

Taikos sutartis su banditais

„Katsina“ valstijos gubernatorius Aminu Bello Masari pernai įžengė į banditų slėptuvę ir vedė derybas dėl susitarimo, kuris leis jiems išvengti baudžiamojo persekiojimo mainais už išpuolių sustabdymą.


Konfliktas sukėlė daug nuostolių šiaurės Nigerijoje
Bet jis sukėlė šoką daugeliui Nigerijos gyventojų, kai pasirodė nuotraukoje, stovinčioje šalia bandito, nešiojančio šautuvą AK-47.

Verslininkas Nasifas Ahmadas, kuris prieš keletą dienų buvo pagrobtas Katsinoje, pasmerkė gubernatorių už šio susitarimo sudarymą.

„Kaip valstybės vyriausybė gali susitarti su banditais, kurie neturi išsilavinimo, neturi užuojautos ar tikėjimo ir elgiasi kaip gyvūliai“, - sakė jis.

Ponas Ahmadas sakė, kad jis kovojo su banditais po to, kai jie jį pagrobė, ir praleido naktį miške.

„Jaučiausi labai, labai blogai, kai išgirdau apie gubernatoriaus susitarimą su jais“, - pasakojo jis.

Buhari nusitaikė

Tuo metu gubernatorius teigė, kad derybomis buvo siekiama užkirsti kelią „nuolatiniam beviltiškam gyvybių ir turto naikinimui“ ir kad jie davė teigiamų rezultatų.

Tačiau praėjusį mėnesį ponas Masari žurnalistams sakė, kad taikos sutartis nutraukta dėl besitęsiančių išpuolių.

"Šie banditai atvyksta į miestą, leidžia kulkas ir be jokios priežasties žudo be išlygų. Kaip žmogus gali elgtis taip, kaip gyvūnas niekada nesielgtu?" jis paklausė.


Praėjusį mėnesį gatvėje vykusių protestų metu Katsinoje pikti protestuotojai sudegino seną prezidento Muhammadu Buhari kampanijos skelbimų lentą - tai akivaizdžiausias požymis, kad jo valdomos valstybės žmonėms trūko kantrybė.

Ponas Buhari, pasitraukęs iš armijos generolo, 2015 m. 

Tačiau jo laikais šiaurės rytuose ir toliau siautėjo mirtinas islamo sukilimas, o nusikalstama veikla kartu su ūkininkų ir piemenų susirėmimais, atrodo, eskalavo šiaurės vakarų ir centrinėse valstijose.

Nigerijos kariuomenė šiuo metu vykdo operaciją prezidento nurodymu „išstumti banditus ir pagrobėjus“ iš savo gimtosios valstybės.

Ponas Buhari taip pat bandė išspręsti pagrindines konflikto priežastis siūlydamas ganytojams rezervus.

Tačiau šalyje, suskirstytoje pagal etnines grupes, daugelis galingų valdytojų atsisakė vygdyti šį projektą, kaltindami prezidentą Fulani, kad jis sukūrė planą užgrobti žemę savo etninei grupei.

Vis aiškiau matyti, kad ūkininkų ir piemenų susidūrimų su banditizmu šiaurės vakaruose darosi mažiau, poto kaip Katsinos valstijos valdytojas pasimokė , banditai nesilaiko savo žodžio.