Kas yra šilkografija?
Šilkografija yra spausdinimo technologija, kurios pagalba galima perkelti grafinius piešinius ant įvairių medžiagų ...
Kas yra šilkografija?
Šilkografija yra spausdinimo technologija, kurios pagalba galima perkelti grafinius piešinius ant įvairių medžiagų. Ji plačiausiai naudojama spausdinimui ant popieriaus ar audinio.
Šilkografiją sudaro keturi pagrindiniai elementai: tinklas, trafaretas, guminės mentelės, dažai.
Tinklas glaudžiai įtemptas ant medino ar metalino rėmo. Ant tinklo dedamas trafaretas, pagamintas pagal kliento poreikius - ar tai būtų atvaizdas, ar tekstas, ar logotipas.
Trafaretas gaminamas rankomis arba fotochemiškai, t.y., emulsijos pagalba.
Pamažu tepkite šilkografinius dažus ant viršutinio tinklo krašto, tada gumine mentele perstumkite dažus spausdami per trafaretą į kitą tinklo pusę. Spalva praeina per sietą tik ten, kur nėra trafareto, taip sukuriant raštą. Į pagrindą patenkančių dažų kiekis ar storis priklauso nuo tinklo retumo. Kiekviena spalva spausdinama atskirai.
Šilkografijos tipas yra ypatingas tuo, kad paviršių galima padengti storu dažų sluoksniu, taip sukuriant nedidelį reljefą ant spaudos medžiagos. Šilkografija vis dar yra dažnai naudojama.
Kada naudojama šilkografija? Kokie technologiniai pranašumai?
Šilkografija tinka mažiems ir vidutiniams tiražams. Šis spausdinimo būdas ypač populiarus vizitinėms kortelėms, kvietimams, diplomams, sveikinimo atvirukams ir pan.
Šilkografija yra spausdinimo rūšis, kurios pagalba galite spausdinti ant įvairių medžiagų - storų ir spalvotų popierių ar kartonų, lipnios plėvelės, plastiko, medienos, metalo, stiklo ir tekstilės. Jį labai dažnai naudojame visų tipų reklaminiams skelbimams spausdinti.
Taikant šį metodą, vaizdas ant spausdinimo paviršiaus yra daug patvaresnis, palyginti su kitomis šiuolaikinėmis vaizdo perkelimo sistemomis.
Taikant šilkografijos technologiją, galima pasiekti daug labiau prisotintą ir blizgantį spalvų toną nei ofsetinėje spaudoje, skaitmeninėje spaudoje, taip pat galima gauti nedidelį reljefą ant spausdinimo paviršiaus.
Be įprasto spalvų diapazono, šilkografiją taip pat galima spausdinti baltomis, auksinėmis ir sidabrinėmis spalvomis, taip pat įvairiomis liuminescencinėmis spalvomis ir skirtingų tipų lakais.
Šilkografijos kainas galite peržiūrėti čia: spaudas.lt
Kokius failus pateikti spaustuvei?
Vektorinio formato failai dažniausiai kuriami su Corel Draw ar Adobe Iliustrator programomis.
Sąlygos ir apribojimai
Praktiškai ant visų medžiagų, kurių paviršiai yra lygus, gali būti atspausdinti šilkografijos būdu.
Tiesioginio šilkografijos spausdinimo metu spalva iš klišės perkeliama ant spausdinimo paviršiaus nenaudojant guminę mentelę.
Taip spausdinama ant marškinėlių, polo marškinėlių, pirkinių krepšių, nailoninių striukių, skėčių, medžiaginių krepšių, popierio, plastiko, medinių detalių, metalo, stiklo, odos ir kt.
Šilkografija galima spausdinti ant tekstilės, ant kurios negalima atsispausdinti tiesiogiai. Todėl naudojamas perkėlimas (transferas). Dažai spausdinami ant specialaus popieriaus ir barstomi arba užspausdinami specialūs klijai, vėliau uždedamas ant spausdinimo paviršiaus ir užkaitinamas terminio preso pagalba.
Taip spausdinami krepšiai, kepurės ir polo marškinėliai.
Šilkografijos privalumai yra didelis spalvų atsparumas, spalvų aprėptis ir spausdinimo greitis. Naudojant automatinį spausdinimo įrenginį, galima atspausdinti kelis šimtus spaudų per valandą.
Kaip pasigaminti šilkografiją pačiam?
Ši instrukcija apima standartinę fotoemulsijos šilkografijos spausdinimo procesą, kuris puikiai tinka spausdinant tekstą ar vaizdus su smulkiomis detalėmis taip pat jūs turėsite savo asmeniškai sukurtus visiškai unikalius spaudus ant audinio, drabužių, popieriaus ar bet kokių kitų dalykų.
Pradžia: ištempę ploną tinklo audinį ant medinio rėmo (naudodami tinklų tempimo stakles), ekrane paskleidžiate ploną šviesai jautrios emulsijos sluoksnį ir leidžiate jam išdžiūti. Tada atspausdinate juodą vaizdą ant permatomo ar kalkinio paviršiaus, padedate jį po tinklu ir tada apšviečiate ekraną iš apačios naudodami UV lempas (švietimo laiką reikia testuoti, tai priklauso nuo atstumo ir lempų galingumo) . Dėl šviesos emulsija sukietėja ir prisiriša prie audinio. Ten, kur šviesa atsitrenkia į tinklą, emulsija sukietėja, pasidarydama vientisu sluoksniu. Ten, kur šviesa blokuojama (t. y. ten, kur yra jūsų juodas vaizdas), emulsija lieka vandenyje tirpi. Atšvietę tinklą, apipurškite tinklą vandeniu, nuplaunant emulsiją tik ten, kur buvo jūsų juodas vaizdas. Ši sritis yra vieta, per kurią spausdinsite dažus ant gaminio. Galiausiai uždėkite tinkla ant savo marškinėlių, kito audinio ar popieriaus, paskleiskite dažus tinklo viduje ir spauskite dažus per tinklą guminės mentelės pagalba. Jei naudosite tekstilinį rašalą, jį išdžiovinę galite užkaitinti fenu ar termo preso pagalba iki 180 C laipsnių, užkaitinus jį bus galima plauti.
Mes turime paruošę gerą šilkografijos proceso apžvalgą.
1 žingsnis: Surinkite reikiamas medžiagas!
Ko tau reikia:
- Tinklo - nors šiam projektui naudojau jau paruoštą rėmelį, kurti savo tinklus yra pigiau ir tai nėra labai sunku.
- spausdinimo guma ir brauklė (Rakelis)
- foto emulsija ir foto emulsios nuėmėjas
Aš naudojau „Speedball diazo“ foto emulsiją ir diazo sensibilizatorių; ekspozicijos laikas, kurį aš išvardiju vėliau šioje instrukcijoje, yra šios formulės. Jei naudojate kito tipo foto emulsiją, būtinai perskaitykite instrukcijas ir patikrinkite, ar jūsų ekspozicijos laikas yra teisingas.
- tinklo užpildo skystis (vėlgi, aš naudoju standartinius „Speedball“ daiktus)
- foto emulsijos valiklis (skirtas nuimti emulsiją nuo tinklo, kad ją būtų galima pakartotinai naudoti)
- Plastizoliniai dažai
- lemputė (mažiausiai 150 W, skaidri kaitrinė), lemputės lizdas su atšvaitu, spaustuku ir laidu
Įvairūs naudingi dalykai:
- segtukai (mažiausiai 4 tinkle)
- lazdelės, plastikiniai šaukštai - maišymui ir emulsijos bei rašalo įdėjimui į tinklą
- nedideli dažams tinkami puodeliai
- maskavimo juosta (geriausia vandeniui atspari juosta)
- įprasta skaidri juosta
- daugybė laikraščių (kad visa kita būtų švaru!)
- knyga ar storo kartono gabalas, šiek tiek mažesnis nei jūsų tinklas
- kartono lapas, kuris telpa jūsų marškinėlių viduje (jei spausdinate marškinėlius)
2 žingsnis: Paruoškite savo foto emulsiją
Vykdikite nurodytas instrukcijas, skirtas jūsų foto emulsijai. „Speedball“ foto emulsijai naudoju:
3/4 užpildykite „Diazo Sensitizer“ buteliuką šaltu vandeniu. Gerai suplakite. (Jautriklis buvo juodas dumblas butelio dugne, todėl jį kruopščiai maišant reikėjo daug purtyti ir maišyti su lazdele.)
Supilkite „Diazo Sensitizer“ buteliuko turinį į „Diazo Photo Emulsion“ indą. Maišykite, kol visa foto emulsija bus vienodos spalvos. Diazo foto emulsija buna ryški, šviesiai mėlynos spalvos. Jautriklis yra bjaurus juodai žalios spalvos. Sumaišius, įjautrinta emulsija turėtų būti melsvai žalia.
Idealiu atveju jūs norite atlikti šį maišymo ir tinklo dengimo žingsnį gana tamsioje patalpoje, kad emulsija būtų kuo mažiau apšviesta.
Įjautrintą emulsiją galima laikyti (pagal instrukciją) vėsioje, tamsioje vietoje maždaug 8 savaites kambario temperatūroje (keturis mėnesius) arba šaldytuve.
3 žingsnis: padenkite tinklą emulsija
Pirmiausia - išdėliokite laikraščius ant savo darbinio paviršiaus, jei to dar nepadarėte. Kartais šis žingsnis yra gana švarus, o kartais viskas išsitepa su žalia emulsija.
Kadangi šio proceso metu kelis kartus vartysite tinklą, eikite į priekį ir įdėkite segtuką į kiekvieną apatinės (plokščios) tinklo pusės kampą. Tokiu būdu galite apversti ekraną ir pastatyti jį į apačią žemyn. Be to, jei neturite valytuvo, galite naudoti pusiau lankstaus kartono gabalėlį, jei tik jis turi platų, tiesų ir lygų kraštą.
Pradėkite nuo tinklo apačios (plokščia) puse į viršų. Per vieną tinklo galą užpilkite storą emulsijos liniją. Valytuvu jį tolygiai paskirstykite per visą ekraną, padarydami ploną sluoksnį. Apverskite ekraną ir padėkite jį ant keturių segtukų. Ant vieno tinklo vidinio galo užpilkite dar vieną storą emulsijos liniją ir tolygiai paskirstykite ją ant tinklo su valytuvu.
Pakartokite šį procesą, kol gausite ploną, lygų emulsijos sluoksnį, padengiantį visą ekraną. (Tam nereikėtų apversti tinklo daugiau nei kelis kartus; norite dirbti greitai, kad sumažintumėte laiką, kiek jautrinta emulsija veikiama šviesos.)
Baigę, nustatykite šilkografijos tinklą apačioje žemyn (atsiremdami į kaiščius) tamsioje vietoje, kad išdžiūtų. Aš paprastai pastatau ir pridengiu kartonine dėže, ar padedu į uždarą spintelėje.
Aš palikau džiūti per naktį, bet jei norite, kad ji greičiau išdžiūtų, nukreipkite į tinklą šildytuvą ar ventiliatorių.
4 žingsnis: Paruoškite savo atvaizdą (pozityvą)
Emulsija tinkle yra jautri šviesai; veikiant šviesai, emulsija sukietėja ant audinio ir tampa atspari vandeniui. Taigi, norėdami gauti vaizdą tinkle, iš „pozityvo“ juodu atvaizdu (blokuojančiu šviesą) ir skaidriu fonu, leidžiančiu šviesai prasiskverbti reaguoti su fotoemulsija.
Paprastas būdas tai padaryti yra padaryti nespalvotą vaizdą naudojant grafikos programą arba piešti ant balto popieriaus, tada nuotrauką nukopijuoti ant skaidrios plevelės.
Šiam projektui spausdinu keletą tekstų ir galbūt marškinėlius, o mano atvaizdai yra tik juodas tekstas.
5 veiksmas: Apšvieskite šiklografinį tinklą, tada nuplaukite
Tinklas yra padėtas vėsioje ir tamsioje vietoje, kad išdžiūtų, todėl kitas žingsnis yra švietimo įrenginio nustatymas.
Šviesos stalas su keliomis fluorescencinėmis lemputėmis, pastatytomis tiesiai po permatomu akrilo gabalėliu ar stiklu, leidžia nustatyti ir trumpesnį švietimo laiką, tačiau gali prireikti šiek tiek eksperimentų, kad išsiaiškintumėte, koks turėtų būti teisingas švietimo laikas. Atsižvelgiant į tai, kokį šviesos intensyvumą šviesa skleidžia, ekspozicijos laikas gali būti apie 4 ar 5 minutes.
Sąranka, kurią naudojau šiam projektui, yra tik 150 W skaidrus kaitrinės lemputės lizdas su ilgu laidu ir atšvaitu. 150 W lemputė reikalauja daug ilgesnio ekspozicijos laiko, bet man tai gerai; tai suteikia man galimybę padaryti pertrauką ir pasiruošti dažus bei audinį.
Sąranka:
Prieš išimdami visiškai sausą tinklą, surinkite likusį švietimo įrenginį.
Jums reikės šiek tiek neatspindinčio juodo audinio, pakankamai didelio stiklo ar akrilo lakšto, kad uždengtumėte tinklą, liniuotės ar juostos, lemputės, lizdo ir atšvaito.
Sumontavę lemputę ir atšvaitą, pakabinkite jį taip, kad lemputė būtų 300 colių (254x355 tinklui) virš tinklo paviršiaus, centre. Padėkite juodą audinį ant žemės, kur bus jūsų tinklas. Paruoškite vaizdus, patikrinkite, ar skaidrės atstatytos teisingai.
Kadangi tinklą padėsite apatine puse į viršų, ant viršaus uždėkite vaizdą ir akrilą ar stiklą, vaizdą padėsite atgal, kai žiūrėsite į apatinę tinklo pusę. Tai ypač svarbu tekstui! (Pagalvokite apie tai: įdėsite dažus į vidinę tinklo dalį ir paspausite, kad atspausdintumėte. Taigi vaizdas, kurį matote iš tinklo vidaus, yra tas, kuris spausdinamas; tai, ką matote žiūrėdami į apačią tinklo pusėje turėtų būti atvirkštinis vaizdas.)
Poveikis:
Sukūrę švietimo įrenginį, išimkite sausą, įjautrintą tinklą ir centruokite jį po žibintu, apačia į viršų. Juodas, neatspindintis audinys turi būti po visu ekranu. Išdėstykite pozityvus su vaizdais apatinėje tinklo pusėje, tada padėkite ant jų akrilo lakštą ar stiklą, kad jie būtų lygiai prispausti. Patikrinkite, ar atstumas tarp lemputės ir tinklo yra teisingas. Įjunkite šviesą, nustatykite reikiamą laiką, tada išjunkite šviesą. Kadangi naudoju 254 x355 tinklą ir 150W lemputę, ekraną eksponavau 45 minutes. Su 250W lempute tai užtruktų apie 10 minučių.
Kai švietimas bus baigtas, nuimkite akrilą ir pozityvus, tada nuplaukite tinklą. Šio žingsnio rinkinio instrukcijose sakoma: "Abiejose tinklo pusėse naudokite stiprų vandens (kūno temperatūros) purškimą. NENaudokite karšto vandens." Panašu, kad čia „jėga“ yra raktinis žodis - net neeksponuota emulsija mėgsta sausai prilipti prie tinklo audinio, o atrodo, kad geriausiai veikia stiprūs dušo purkštuvai arba purkštukas ant žarnos. Purškiant matysite aiškias sritis, kur jūsų vaizdai užstojo ekspozicijos šviesą; sukoncentruokite purškimą tose vietose. Galite lengvai patrinti ekraną pirštų galiukais, bet jei jūsų paveikslėlyje yra smulkių detalių, galite prarasti tam tikrą skiriamąją gebą, jei įtrinsite papildomą emulsiją aplink vaizdo kraštus. Laikykite ekraną prie šviesos; tinklo audinio tinklelis turėtų būti visiškai skaidrus ir atviras jūsų vaizdo srityse. Jei ne, purkškite toliau.
Kai ekranas bus išplautas, leiskite jam visiškai išdžiūti.
6 žingsnis: spausdinkite naudodami tinklą!
Pirmiausia paimkite sausą tinklą ir laikykite jį prie šviesos. Jei yra skylių ar vietų, kuriose emulsija nebuvo apšviesta ir neišplauta, uždenkite jas lipnia juosta. (Arba, jei norite patvariau pataisyti, ant skylių ar nepageidaujamų atvirų vietų nudažykite ploną tinklo užpildo skysčio sluoksnį ir leiskite jam išdžiūti.)
Dėvėkite drabužius, kurių nebijosite išpurvinti dažais, ir ant darbinio paviršiaus būtinai padėkite daug laikraščių. Tai tikrai netvarkingas žingsnis.
Pastebėjau, kad tinklo atspaudas yra daug lengvesnis padedant draugui, ypač jei spausdinate ant audinio. Tokiu būdu vienas asmuo gali tvirtai laikyti ekraną ant audinio, o kitas paskleisti dažus. Jei turite spausdinimo stakles pritvirtinkite tinklą prie jų ir palikite 5mm atstumą tarp medžagos ir tinklo. Kitu atveju padėkite plonas medines lenteles tinklo kraštuose, tinklas neturi buti prisiglaudęs prie audinio.
Spausdinimas ant audinio:
Spaudai ant audinio naudojau „Speedball“ arba „Versatex“ tekstilinius dažus. Patartina išbandyti dažus ant audinio, kad įsitikintumėte, jog jie tinkamai laikosi ir kaitinasi. Jei spausdinate ant naujų marškinėlių ar drabužių, pirmiausia būtinai juos išskalbkite. Iš dėvėtų prekių parduotuvių taip pat galite pasiimti marškinėlius, viršutines kelnaites ar kitus pagrindinius drabužius testams.
Norėdami atspausdinti ant marškinėlių, norėsite, kad į marškinių vidų būtų įdėtas kartono ar laikraščio gabalas, kad rašalas nenuvarvėtų iki kitos pusės. Aš taip pat paprastai dedu knygą ar kartono gabalą, kuris yra šiek tiek mažesnis už tinklą, po audiniu, kad tinklą būtų galima prispausti.
Norint išsiaiškinti, kurie spausdinimo būdai geriausiai tinka tam tikram tinklui, dažai ir audiniui, reikia šiek tiek eksperimentuoti. Šiems atspaudams aš padėjau audinį virš kartono gabalo, tada ant audinio uždėjau tinklą ir paprašiau, kad mano draugas jį laikytų. Aš įdėjau dažų ant tinklo, tada užtraukiau dažus žemyn tinklu su savo braukle maždaug 45 laipsnių kampu. Naudokite vidutini spaudimą, kad tinklas prisiglaustu prie audinio, pakartokite veiksmą jei matote, kad dažai nepasidengė ant audinio, nejudindami tinklo.
Dažų keitimas:
Jei jūsų atspaudai pradėjo dėmėtis, nes tinklo apačioje yra dažų, arba jūsų dažai pradėjo džiūti tinkle, arba jei esate tik pasiruošę naujai spalvai, laikas išplauti tinklą. Tinklą nuimkite. Laikykite jį po šilto vandens purškikliu, kol visas rašalas bus išplautas, tada padėkite jį išdžiūti. Nukreipęs ventiliatorių į ekraną arba nustatęs, kur jis šiek tiek vėjuotas, tai vyksta daug greičiau. Kai jis bus sausas, būsite pasirengę vėl uždėti lipnią juostą ant tų vietų, kurių nenorite spausdinti, tada grįžkite prie spausdinimo!
Taip pat galite valyti tinklą su Vaitspiritu, Toluenu, ar 646 skiedikliu. Priklausomai nuo dažų.
Valymas:
Vėlgi, kai baigsite, būtinai išplaukite visą dažą iš tinklo. Tinkle džiūstantis rašalas užkimš ir neleis dažams praeiti kitą kartą, kai spausdinsite. Taip pat išplaukite visus naudojamus indus ar teptukus, kol ant jų neišdžiuvo dažai. Sandariai uždarykite dažų indus. Jei jums liko foto emulsijos, įsitikinkite, kad ji laikoma vėsioje, tamsioje vietoje.
Jei baigsite darbą su tinklu ir žinote, kad ateityje juo daugiau nieko nespausdinsite, galite pašalinti emulsiją naudodami „Speedball“ emulsijos valiklį. Vykdykite ant buteliuko pateiktas instrukcijas. Mūvėkite pirštines ir žinokite, kad norint išvalyti tinklą reikės daug karšto vandens ir šveitimo. Tačiau užpylę emulsijos valiklį pradžioje palaukite.
Šilumos nustatymas jūsų spaudiniams:
Kai rašalas visiškai išdžiūvo ant audinio, nustatykite lygintuvą ant didžiausios temperatūros (reikalinga 180C laipnių). Tarp lygintuvo ir atspausdinto audinio uždėkite lengvą audinio skiautę, tada 3–5 minutes lyginkite iš abiejų pusių. (Pastebėjau, kad jei dažai yra visiškai sausi, man tikrai nereikia papildomo audinio gabalo. Aš taip pat linkęs lyginti savo atspaudus bent 5 minutes ar ilgiau, visais atvejais.) Jei turite termo presą nustatykite 180 laipsnių temperatūrą ir 25 sekundes laikmatį.
Mėgaukitės savo unikalia spauda! Nepamiškite pasidalinti savo patirtimi komentarų sekcijoje ir pasidalinti savo atradimais.
Noriu pabrėšti, kad ekspermento informacija yra megėjiško pobūdžio ir profesionalas šią informaciją gali iškritikuoti. Šiuo straipsniu buvo norima tiesiog supažindinti su šilkografijos technologija.