Pranešimas: Didžioji Britanija yra vienas iš svarbiausių Rusijos taikinių Vakaruose

Vyriausybė „aktyviai vengė“ nagrinėti Rusijos grėsmės įrodymus dėl „Brexit“ referendumo.

Pranešimas: Didžioji Britanija yra vienas iš svarbiausių Rusijos taikinių Vakaruose

Remiantis ilgai lauktu Didžiosios Britanijos parlamento žvalgybos ir saugumo komiteto pranešimu apie Rusijos kišimąsi į Britanijos politiką, Rusija laiko Britaniją vienu iš svarbiausių jos taikinių.

Rusijos įtaka Britanijoje yra „normali“, sakoma pranešime, kuriame kritikuojamos kelios Didžiosios Britanijos vyriausybės už tai, kad jos sveikina Rusijos oligarchus atviromis rankomis.

Ataskaitoje reikalaujama nedelsiant imtis veiksmų, kad žvalgyba galėtų padėti išspręsti šį „reikalą“.

Rusijos piliečiai, kurie turi „labai glaudžius ryšius“ su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, yra „gerai integruoti į JK verslo, politinę ir socialinę erdves, ypač vadinamajame Londradrade“, sakoma pranešime.

Komitetas taip pat kritikuoja vyriausybę už vėlavimą paskelbti pranešimą.

Vyriausybė kritikuojama už tai, kad ji atidėliojo pranešimo paskelbimą prieš gruodžio mėn. Parlamento rinkimus. Vyriausybė atmeta šiuos kaltinimus.

Kalbėdamas spaudos konferencijoje, komiteto narys Kevanas Jonesas kritikavo ministrą pirmininką Borisą Johnsoną, kuris neleido pranešimo paviešinti anksčiau, sakydamas, kad nėra jokios priežasties atidėti jo paskelbimą.

Komiteto ataskaita apima platų temų spektrą, įskaitant dezinformacijos kampanijas, kibernetinę taktiką ir Rusijos piliečių persikėlimą į Britaniją.

Didžioji dalis „ypač jautrių“ detalių nebus paviešinta, baiminantis, kad Rusija gali panaudoti parodymus grasindama Britanijai.

Ataskaitoje kritikuojama Britanijos vyriausybė už lėtą atsaką į Rusijos intervenciją į 2016 m. „Brexit“ referendumą. Stebina tai, kad niekas nebandė ginti demokratinio proceso, pabrėžia pranešimo autoriai.

Vyriausybė „aktyviai vengė“ nagrinėti Rusijos grėsmės įrodymus dėl „Brexit“ referendumo.

„Reikia užduoti rimtus klausimus“, - sako autoriai.

Ataskaitos autoriai pripažįsta, kaip buvo atidėtas pranešimas. Vyriausybės pareigūnai atidėliojo jos atskleidimą daugiau nei šešis mėnesius.

Kritikai teigia, kad delsimas buvo apsaugoti ministrą pirmininką Johnsoną ir jo konservatorių partiją nuo gėdos.

Ataskaitoje nagrinėjamas platus Rusijos grasinimų spektras, įskaitant kišimąsi į rinkimus, šnipinėjimą ir tikslines žmogžudystes, įskaitant buvusio šnipo Sergejaus Skrippos bandymo nužudyt prieš dvejus metus Solsberyje, Anglijoje, sakė Dominkas Greve'as. Jis pirmininkavo komitetui, kol po rinkimų pasitraukė iš Atstovų rūmų.

Vyriausybės paaiškinimai dėl vėlavimo paskelbti ataskaitą yra „tiesiog nepatikimi“, -  sakė politikas.

Iš pradžių ataskaita Johnson buvo pateikta spalio 17 d.

Vyriausybė pirmiausia paaiškino, kad ataskaita negalėjo būti paviešinta, kol nebus įvertinti nacionalinio saugumo klausimai, atidedant ataskaitos paskelbimą iki gruodžio 12 d. Parlamento rinkimų.

Vėlavimas buvo dar ilgesnis dėl naujų narių paskyrimo į Parlamento žvalgybos ir saugumo komitetą.

Galiausiai Johnsonas išrinko penkis konservatyvius įstatymų leidėjus į devynių asmenų komitetą tikėdamasis, kad jo pasirinktas kandidatas taps komiteto pirmininku ir užblokuos ataskaitos paskelbimą.

Tačiau viskas pasirodė kitaip: konservatorius, nepasitikėjęs Torio vadovybę, buvo išrinktas komiteto vadovu, palaikant opozicijos partijas.

Opozicijos leiboristų partija sukritikavo vyriausybę už vėlavimą paskelbti pranešimą, nes tai gali sukelti papildomų klausimų dėl Rusijos ir proleksitinės kampanijos, kuriai Johnsonas padėjo vadovauti.