EP nariai atsisako priimti dabartinį ES biudžeto susitarimą

EP nariai nesutiks su šiuo metu galiojančiu susitarimo dėl ilgalaikio biudžeto sąlygomis, ketvirtadienį sakė EP politinių frakcijų atstovai, išreikšdami nepasitenkinimą dėl išlaidų mažinimo.

EP nariai atsisako priimti dabartinį ES biudžeto susitarimą


EP turi patvirtinti 1,074 trilijonų eurų ES biudžetą, kuris antradienį buvo patvirtintas politiniu lygiu.

Susitarimas buvo pasiektas per keturias dienas trukusių ES lyderių derybų, kurios kelis kartus buvo ties žlugimo riba.

Nors dauguma lyderių gyrė paketą kaip „istorinį“, visų septynių parlamentinių politinių grupių nariai ketvirtadienį kritiškai vertino kritiką.

„Mes nesame pasirengę praryti karčiojo vaisto, apie kurį jūs kalbėjote šiuo metu“, - sakė Europos liaudies partijos pirmininkas Manfredas Weberis, remdamasis Europos Komisijos pirmininko Urzula von der Leiena anksčiau paskelbtu pareiškimu.

ES ilgalaikiame biudžete numatyta dramatiškai sumažinti, pavyzdžiui, sveikatos sektoriuje, kuris, pasak Weberio, yra „neįtikėtinas“ koronaviruso pandemijos kontekste.

Biudžetas taip pat mažinamas tokiose srityse kaip inovacijos ir gynyba, sakė didžiausios EP frakcijos vadovas.

Paketas turi aiškiai apibrėžti, kad pagarba teisinei valstybei bus siejama su ES pinigų išleidimu, sakė centro dešinės pirmininkas.


Per pastarąsias kelias dienas ES vadovai sugalvojo drastiškai skirtingas šio klausimo interpretacijas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė, kad išlaidos biudžete yra susijusios su teisinės valstybės principais, o Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas teigė, kad tokio ryšio nėra.

García Peresa, atstovaujanti antrajai pagal dydį EP grupei socialdemokratams, teigė, kad frakcija „nepriims“ į ateitį nukreiptų programų mažinimo pagal susitarimo sąlygas.

Kritiką išsakė ir kitų politinių grupių vadovai.