Koronavirusas: Ar mutacijos daro ją labiau užkrečiamą?

Koronavirusas, kuris dabar kelia grėsmę pasauliui, subtiliai skiriasi nuo to, kuris pirmą kartą atsirado Kinijoje.

Koronavirusas: Ar mutacijos daro ją labiau užkrečiamą?

Koronavirusas, kuris dabar kelia grėsmę pasauliui, subtiliai skiriasi nuo to, kuris pirmą kartą atsirado Kinijoje.

„Sars-Cov-2“, oficialus viruso pavadinimas, sukeliančio ligą „Covid-19“, ir toliau mena naikinimo kelią visame pasaulyje.

Nors mokslininkai pastebėjo tūkstančius mutacijų ar viruso genetinės medžiagos pokyčių, iki šiol buvo išskirtas tik vienas variantas, galintis pakeisti jo elgesį.

Svarbiausi šios mutacijos klausimai yra šie: ar dėl to virusas tampa labiau užkrečiamas ar mirtinas? Ir ar tai gali kelti grėsmę būsimos vakcinos sėkmei?

Šis koronavirusas keičiasi labai lėtai, palyginti su į virusą panašiu gripu. Dėl palyginti žemo gyventojų natūralaus imuniteto lygio, be skiepų ir nedaug veiksmingo gydymo būdų, nėra jokio spaudimo prisitaikyti.

Žymi mutacija, pavadinta D614G ir esanti baltyme, sudarančiame viruso „smaigalį“, kurį isilieja į mūsų ląsteles, pasirodė kažkur po pirminio Uhano protrūkio, greičiausiai Italijoje. Dabar jis matomas net 97% viso pasaulio mėginių.

Evoliucija

Kyla klausimas, ar šis dominavimas yra mutacija, suteikianti virusui tam tikrą pranašumą, ar tai atsitiktinumas

Virusai neturi grandiozinio plano. Jie mutavo nuolat ir, nors kai kurie pokyčiai padėda virusui daugintis, kai kurie gali tam trukdyti. Kiti yra tiesiog neutralūs. Jie yra „viruso replikavimo šalutinis produktas“, - sako dr. Lucy van Dorp iš Londono universiteto koledžo. Jie „pritraukia“ virusą nekeisdami jo elgesio.

Atsiradusi mutacija galėjo būti labai paplitusi vien todėl, kad ji įvyko ankstyvo protrūkio metu ir išplito. Tai yra tai, kodėl dr van Dorp ir jos komanda tiki, kad mutacija buvo dažnas reiškinys. Bet tai vis labiau ginčytina.

Kaip aiškina Šefildo universiteto dr. Sohanas de Silva, vis daugiau virusologų, tikėtina, dauguma, mano, kad yra pakankamai duomenų, kad ši viruso versija turėtų „selektyvų pranašumą“ - evoliucinį pranašumą lyginant su ankstesnę versiją.

Nors vis dar nėra pakankamai įrodymų teigti, kad tai yra labiau užkrečiama versija.

Tyrinėjant laboratorinėmis sąlygomis, mutavęs virusas geriau pateko į žmogaus ląsteles nei tas, kuris neturėjo variacijos, sako profesoriai Hyeryun Choe ir Michaelas Farzanas iš Scripps universiteto Floridoje. Panašu, kad smailaus baltymo, kurį virusas naudoja žmogaus ląstelėms užfiksuoti, pokyčiai leidžia „geriau sulipti ir veikti efektyviau“.

Bet būtent ten jie nubrėžė liniją.

Prof. Farzanas teigė, kad šių virusų smaiginiai baltymai buvo skirtingi tokiu būdu, kuris „atitiko didesnį pernešamumą, bet neįrodė“.

Labaratorijos rezultato įrodymas

Niujorko genomo centre ir Niujorko universitete profesorius Neville Sanjana, kuris paprastai praleidžia laiką dirbdamas prie genų redagavimo technologijos „Crispr“, žengė vieną žingsnį toliau.

Jo komanda suredagavo virusą taip, kad šis pakeitė baltymo smaigalį ir paleido jį į žmogaus audinių ląsteles nuo tikrojo Sars-CoV-2 viruso nuo ankstyvojo Wuhan protrūkio, be mutacijos. Rezultatai, jo įsitikinimu, įrodo, kad mutavęs virusas yra labiau plintantis nei originali versija, bent jau laboratorijoje.

Dr van Dorp pabrėžia, kad „neaišku“, kaip jie perduodami tikriesiems pacientams. Tačiau profesorius Farzanas sako, kad šie „ryškūs biologiniai skirtumai“ buvo „pakankamai dideli, kad šiek tiek pakreiptų įrodymus“, kad dėl mutacijos virusas gali geriau plisti.


Du tyrimai rodo, kad pacientai, turintys šį mutavusį virusą, mėginiuose turi didesnis viruso kiekį. Tai gali reikšti, kad yra labiau užkrečiantys.

Vis dėlto jie nerado įrodymų, kad tie žmonės jautėsi blogiau ar ilgiau gulėjo ligoninėje nei kiti atvejai.

Apskritai, daugiau užkrečiamas nereiškia, kad virusas yra mirtingesnis - iš tikrųjų dažnai būna atvirkščiai.

Mutacija yra pandemija

Žiūrint į visą populiaciją, sunku pastebėti, kaip virusas tampa labiau (ar mažiau) užkrečiamas. Jos krypti drastiškai pakeitė intervencijos, įskaitant karantiną.

Tačiau profesorius Korberis sako, faktas, kad virusas šiuo metu dominuoja visur, taip pat ir Kinijoje ir jis gali geriau plisti tarp žmonių nei pirminis variantas. Kai abi viruso versijos buvo aplinkoje naujoji užgožė senąją.

Tiesą sakant, D614G variantas yra toks dominuojantis, kad jis šiuo metu yra pandemija. 

Labiau ramina, kad dauguma kuriamų vakcinų yra pagrįstos skirtingu smaigalio regionu, todėl tai neturėtų turėti įtakos jų vystymuisi. Yra keletas įrodymų, kad naujoji forma yra tokia pat jautri antikūnams, galinti apsaugoti jus nuo infekcijos, kai ją jau turite - arba buvote paskiepyti.

Bet kadangi „Covid-19“ mokslas yra toks sparčiai besivystantis, tai yra kažkas, ko visi mokslininkai stengsis nuolat stebėti, kad ir kur jie atsidurtų dabartinių mutacijų prasme.