Stambulo Sofijos katedros pastate vėl galima laukti musulmonų maldos

Stambulo Sofijos katedros pastate vėl galima laukti musulmonų maldos

Stambulo „Hagia Sophia“ pastatas, kuris dešimtmečius buvo muziejus, penktadienį pirmą kartą buvo atidaromas musulmonų maldoms po 86 metų pertraukos po prieštaringai vertinto Turkijos prezidento Reggio Tajipo Erdogano sprendimo atkurti mečetės statusą.

Šimtai žmonių susirinko į senovinį Bizantijos patriarchalinės bažnyčios pastatą, kuris ilgus šimtmečius buvo svarbiausia stačiatikių pasaulio bažnyčia, ragindami musulmonų garbintojus melstis.
Koronaviruso pandemijos metu socialinio atsiribojimo reikalavimai iš esmės buvo ignoruojami.

Žmonės sėdėjo ant rankšluosčių ir čiužinių didelėje aikštėje tarp katedros pastato ir Mėlynosios mečetės, tačiau keli šimtai susirinko prie apsauginių tvorų norėdami patekti į katedros aikšteles.

Erdoganas atvyko melstis popietę, tačiau ketvirtadienį jis apsilankė pastate su savo žmona Emini, kad atliktų galutinius patikrinimus.

Atvira lentelė su užrašais trimis kalbomis - turkų, arabų ir anglų kalbomis - patvirtina, kad katedros pastatas dabar yra „Didžioji mečetė“.

Katedros grindys dabar padengtos ryškiu turkio kilimu, išdėstytos užuolaidos, kurios uždengs mozaikas, vaizduojančias Mergelę Mariją su mažuoju Jėzumi ir kitus krikščioniškus simbolius musulmonų maldos metu.

Dėl restauravimo darbų dideli rudos plokštės su Korano citatomis dengia pastate esančius pastolius.

Tuo pačiu metu Graikijos ir JAV stačiatikių bažnyčios vadovai paskelbė „gedulo diena“.

Graikijos stačiatikių bažnyčios arkivyskupas Elpidoforas per „Twitter“ teigė, kad ketvirtadienį jis susitiko su JAV prezidentu Donaldu Trumpu ir viceprezidentu Mike'u Pence'u, kad iškeltų susirūpinimą dėl mečetės statuso suteikimo istoriniam stačiatikių katedros pastatui.

Pence'as teigė, kad JAV kartu su Graikijos stačiatikių bažnyčia ragina katedros pastatą „ir toliau būti įkvėpimo ir apmąstymų šaltiniu visiems bet kokio tikėjimo žmonėms“.

Erdoganas pažadėjo, kad pastatas bus atviras turistams ir prieinamas bet kokio tikėjimo žmonėms. Ateityje įėjimas į pastatą bus nemokamas.