Kas yra kriptovaliuta ir kam ji jums reikalinga?
Kriptovaliuta yra decentralizuoti skaitmeniniai pinigai, pagrįsti „blockchain“ technologija. Jums gali būti žinomos populiariausios „Bitcoin“ ir „Ethereum“ versijos, tačiau apyvartoje yra daugiau nei 5000 skirtingų kriptovaliutų, rašo „CoinLore“.
Kriptovaliuta yra decentralizuoti skaitmeniniai pinigai, pagrįsti „blockchain“ technologija. Jums gali būti žinomos populiariausios „Bitcoin“ ir „Ethereum“ versijos, tačiau apyvartoje yra daugiau nei 5000 skirtingų kriptovaliutų, rašo „CoinLore“.
Kripto pagalba galite nusipirkti įprastų prekių ir paslaugų, nors daugelis žmonių investuoja į kriptovaliutas, kaip ir į kitą turtą, pvz., Akcijas ar tauriuosius metalus. Nors kriptovaliuta yra nauja ir įdomi turto klasė, ją įsigyti gali būti rizikinga.
Kaip veikia kriptovaliuta?
Kriptovaliuta yra mainų terpė, kuri yra skaitmeninė, užšifruota ir decentralizuota. Skirtingai nuo JAV dolerio ar euro, nėra centrinės valdžios, kuri valdytų ir palaikytų kriptovaliutos vertę. Vietoj to, šios užduotys plačiai paskirstomos kriptovaliutos vartotojams internetu.
„Bitcoin“ buvo pirmoji kriptovaliuta, kurią pirmiausia iš principo išdėstė Satoshi Nakamoto 2008 m. Dokumente pavadinimu „Bitcoin:„ Peer-to-Peer “elektroninė pinigų sistema“. Nakamoto apibūdino projektą kaip „elektroninę mokėjimo sistemą, pagrįstą kriptografiniu įrodymu, o ne pasitikėjimu“.
Tas kriptografinis įrodymas yra sandorių forma, kuri yra patikrinta ir įrašoma programos, vadinamos „blockchain“, forma.
Kas yra „Blockchain“?
„Blockchain“ yra atvira, paskirstyta knyga, įrašanti operacijas į kodą. Praktiškai tai šiek tiek panašu į čekių knygelę, kuri išplatinta daugybei kompiuterių visame pasaulyje. Operacijos įrašomos į „blokus“, kurie vėliau susiejami su ankstesnių kriptovaliutų operacijų „grandine“.
„Įsivaizduokite knygą, kurioje užrašote viską, ką išleidžiate kiekvieną dieną“, - sako Buchi Okoro, Afrikos kriptovaliutų biržos „Quidax“ vadovas ir įkūrėjas. "Kiekvienas puslapis yra panašus į bloką, o visa knyga, puslapių grupė, yra blokinė grandinė."
Turėdami „blockchain“, visi, kurie naudojasi kriptovaliuta, turi savo šios knygos kopiją, kad sukurtumėte vieningą operacijų įrašą. Programinė įranga registruoja kiekvieną naują operaciją, kaip tai įvyksta, ir kiekviena blokų grandinės kopija atnaujinama kartu su nauja informacija, išlaikant visus įrašus identiškus ir tikslius.
Siekiant išvengti sukčiavimo, kiekviena operacija tikrinama naudojant vieną iš dviejų pagrindinių patvirtinimo būdų: darbo įrodymą arba akcijų paketo įrodymą.
Darbo ir akcijų įrodymas
Darbo įrodymas ir akcijų paketo įrodymas yra du skirtingi patvirtinimo metodai, naudojami operacijoms patikrinti prieš juos įtraukiant į blokų grandinę, kuri tikrintojus apdovanoja daugiau kriptovaliuta. Kriptovaliutos operacijoms tikrinti paprastai naudoja arba darbo, arba akcijų paketo įrodymą.
Darbo įrodymas. „Darbo įrodymas yra„ blockchain “operacijų patikrinimo metodas, kai algoritmas pateikia matematinę problemą, kurią sprendžia kompiuteriai“, - sako Simonas Oxenhamas, socialinės žiniasklaidos vadovas iš „Xcoins.com“.
Kiekvienas dalyvaujantis kompiuteris, dažnai vadinamas „kalnakasiu“, išsprendžia matematinį galvosūkį, kuris padeda patikrinti operacijų grupę, vadinamą bloku, tada prideda jas prie „blockchain“ žymeklio. Pirmasis kompiuteris, sėkmingai tai padaręs, už pastangas apdovanojamas nedideliu kiekiu kriptovaliutos.
Šioms „blockchain“ dėlionėms išspręsti reikalingos intensyvios kompiuterio galios ir elektros energijos. Praktiškai tai reiškia, kad kalnakasiai, įvertinę energijos sąnaudas ir skaičiavimo išteklius, gali vos atsilikti nuo kriptografijos, kurią jie gauna patvirtindami sandorius.
Dalies įrodymas. Kad sumažintų energijos kiekį, reikalingą operacijoms patikrinti, kai kurios kriptovaliutos naudoja akcijų patvirtinimo metodą. Turint akcijų paketą, sandorių, kuriuos kiekvienas asmuo gali patikrinti, skaičių riboja kriptovaliutos kiekis, kurį jie nori „įdėti“ ar laikinai užrakinti bendrame seife, kad galėtų dalyvauti procese. "Tai beveik kaip banko užstatas", - sako Okoro. Kiekvienas asmuo, turintis šifravimo teisę, gali patikrinti operacijas, tačiau tikimybė, kad tai padarysite, padidės priklausomai nuo jūsų sumokėtos sumos.
„Kadangi akcijų paketo įrodymas pašalina daug energijos reikalaujančią lygčių sprendimą, tai yra daug efektyviau nei darbo įrodymas, leidžiantis greičiau patvirtinti / patvirtinti operacijas“, - sako Antonas Altementas, „Osom Finance“ generalinis direktorius.
Jei naujosios operacijų grupės patvirtinimui pasirenkamas akcijų paketo savininkas (kartais vadinamas validatoriumi), jis bus apdovanotas kriptovaliuta, galbūt sudarant bendrą operacijų rinkliavą iš operacijų bloko. Norėdami atgrasyti nuo sukčiavimo, jei esate pasirinktas ir patikrinate negaliojančias operacijas, jūs prarandate dalį to, ką jūs įtraukėte.
Sutarimo vaidmuo kriptografijoje
Tiek akcijų, tiek darbo įrodymai remiasi sutarimo mechanizmais, siekiant patikrinti operacijas. Tai reiškia, kad kiekvienas naudojasi atskirais vartotojais, norėdamas patikrinti operacijas, tačiau kiekvieną patvirtintą operaciją turi patikrinti ir patvirtinti didžioji dalis knygų turėtojų.
Pavyzdžiui, įsilaužėlis negalėjo pakeisti „blockchain“ knygos, nebent jie sėkmingai gavo bent 51% knygų, kad atitiktų jų apgaulingą versiją. Tam reikalingų išteklių kiekis daro sukčiavimą mažai tikėtiną.
Kaip galite gauti kriptovaliutą?
Kasyba yra tai, kaip į pasaulį išleidžiami nauji kriptovaliutos vienetai, paprastai mainais už sandorių patvirtinimą. Nors teoriškai paprastam žmogui įmanoma gauti kriptovaliutą, vis sunkiau įrodyti darbo sistemas, tokias kaip „Bitcoin“.
„Augant„ Bitcoin “tinklui, jis tampa vis sudėtingesnis ir reikalinga daugiau apdorojimo galios“, - sako Spenceris Montgomery, „Uinta Crypto Consulting“ įkūrėjas. „Paprastas vartotojas anksčiau tai galėjo padaryti, tačiau dabar tai tiesiog per brangu. Yra per daug žmonių, kurie optimizavo savo įrangą ir technologijas, kad galėtų konkuruoti. “
Ir nepamirškite: Norint įrodyti darbo kriptovaliutas, reikia daug energijos. Apskaičiuota, kad 0,21% visos pasaulio elektros energijos skiriama bitkoinų ūkiams maitinti. Tai yra maždaug tiek pat energijos, kurią Šveicarija naudoja per metus. Apskaičiuota, kad dauguma „Bitcoin“ kalnakasių naudoja 60–80% to, ką uždirba iš kasybos, kad padengtų elektros sąnaudas.
Nors vidutiniam žmogui nepraktiška užsidirbti kriptografiją kasant darbo sistemos įrodymu, akcijų modelio įrodymui reikia mažiau galingos kompiuterijos, nes validatoriai pasirenkami atsitiktinai, atsižvelgiant į jų turimą sumą. Tačiau norint, kad galėtumėte dalyvauti, jau turite kriptovaliutą. (Jei neturite kriptografijos, neturite ką statyti.)
Kaip galite naudoti kriptovaliutą?
Norėdami pirkti, galite naudoti kriptovaliutą, tačiau tai dar nėra mokėjimo forma, kurią galima priimti įprastu būdu. Nedaug internetinių mažmenininkų, tokių kaip Overstock.com, priima „Bitcoin“, tai toli gražu nėra norma. Tačiau artimiausiu metu tai gali pasikeisti. Mokėjimų milžinė „PayPal“ neseniai paskelbė apie naujos paslaugos, leidžiančios klientams pirkti, laikyti ir parduoti kriptovaliutą iš „PayPal“ sąskaitų, paleidimą.
"Tai didžiulis", - sako Montgomery. „Jei„ PayPal “būtų laikoma banku, tai būtų 21-as pagal dydį bankas pasaulyje ir jie suteikia prieigą visiems savo vartotojams. Jie palengvins žmonėms galimybę išsiųsti savo kriptografiją “.
Kol kriptografija nėra plačiau priimta, galite išspręsti dabartinius apribojimus keisdami kriptovaliutą dovanų kortelėmis. Pavyzdžiui, „eGifter“ galite naudoti „Bitcoin“, norėdami nusipirkti dovanų korteles „Dunkin Donuts“, „Target“, „Apple“ ir pasirinkti kitus mažmenininkus bei restoranus. Taip pat galbūt galėsite įkelti kriptovaliutą į debeto kortelę, kad galėtumėte pirkti. JAV galite užsiregistruoti į „BitPay“ kortelę - debeto kortelę, kuri kripto turtą paverčia doleriais, kad įsigytumėte, tačiau už kortelės užsakymą ir naudojimą, pavyzdžiui, bankomatuose, reikia mokėti.
Taip pat galite naudoti kriptografiją kaip alternatyvią investavimo galimybę, išskyrus akcijas ir obligacijas. „Geriausiai žinoma kriptografija„ Bitcoin “yra saugi, decentralizuota valiuta, kuri tapo tokios vertės kaip auksas saugykla“, - sako kriptovaliutų ekspertas ir finansinių naujienų svetainės „Money Morning“ asocijuotas redaktorius Davidas Zeileris. "Kai kurie žmonės jį netgi vadina" skaitmeniniu auksu "."
Kaip naudoti kriptovaliutą saugiems pirkimams
Kripto naudojimas norint saugiai pirkti, priklauso nuo to, ką bandote įsigyti. Jei norite išleisti kriptovaliutą mažmenininke, kuris jos nepriima tiesiogiai, galite naudoti kriptovaliutos debeto kortelę, pvz., „BitPay“, JAV.
Jei bandote mokėti asmeniui ar mažmenininkui, kuris priima kriptovaliutą, jums reikės kriptovaliutos piniginės, kuri yra programinė įranga, sąveikaujanti su blokų grandine ir leidžianti vartotojams siųsti ir gauti kriptovaliutą.
Norėdami pervesti pinigus iš savo piniginės, galite nuskaityti gavėjo QR kodą arba rankiniu būdu įvesti jo piniginės adresą. Kai kurios paslaugos tai palengvina leisdamos įvesti telefono numerį arba pasirinkti kontaktą iš savo telefono. Atminkite, kad sandoriai nėra momentiniai, nes jie turi būti patvirtinti naudojant darbo arba akcijų paketo įrodymus. Priklausomai nuo kriptovaliutos, tai gali užtrukti nuo 10 minučių iki dviejų valandų.
Šis vėlavimo laikas yra dalis to, kas daro kriptografijos operacijas saugias. „Blogas veikėjas, bandantis pakeisti operaciją, neturės tinkamų programinės įrangos„ raktų “, o tai reiškia, kad tinklas atmes operaciją. Tinklas taip pat prižiūri ir apsaugo nuo dvigubų išlaidų “, - sako Zeileris.
Kaip investuoti į kriptovaliutą
Kriptovaliutą galima įsigyti „peer-to-peer“ tinkluose ir kriptovaliutų biržose, tokiose kaip „Coinbase“ ir „Bitfinex“. Vis dėlto nepamirškite mokesčių, nes kai kurie iš šių mainų ima labai dideles išlaidas už mažus kriptografinius pirkinius. Pavyzdžiui, „Coinbase“ ima 0,5% jūsų pirkinio mokestį ir fiksuotą mokestį nuo 0,99 USD iki 2,99 USD, priklausomai nuo jūsų operacijos dydžio.
Visai neseniai investavimo programa „Robinhood“ pradėjo siūlyti galimybę nusipirkti kelias populiariausias kriptovaliutas, įskaitant „Bitcoin“, „Ethereum“ ir „Dogecoin“, be daugelio pagrindinių biržų mokesčių.
"Kažkada tai buvo gana sunku, bet dabar tai gana lengva, net ir kripto naujokams", - sako Zeileris. „Tokie mainai, kaip„ Coinbase “, yra skirti netechniniams žmonėms. Labai lengva ten susikurti sąskaitą ir susieti ją su banko sąskaita “.
Tačiau nepamirškite, kad atskirų kriptovaliutų pirkimas yra šiek tiek panašus į atskirų akcijų pirkimą. Kadangi visus savo pinigus dedate į vieną vertybinį popierių, prisiimate didesnę riziką, nei paskirstydami juos šimtui ar tūkstančiams, kaip tai galėtumėte padaryti naudodamiesi investiciniu fondu ar biržoje prekiaujamu fondu (ETF). Deja, kriptografinių lėšų šiuo metu trūksta.
Yra „Bitcoin“ savitarpio fondas - „Grayscale Bitcoin Trust“ (GBTC), tačiau šiuo metu jame gali dalyvauti tik akredituoti investuotojai, o tai reiškia, kad dauguma amerikiečių negali į jį pirkti. Nėra jokių Bitcoin ar crypto ETF; tačiau yra „blockchain“ ETF.
Jei norite, kad būtų rodoma kripto rinka, galite investuoti į atskiras kriptografijos bendrovių akcijas. „Kiek tikimasi į kriptografiją orientuotų akcijų, tikimasi, kad„ Coinbase “kada nors 2021 m. Turės IPO“, - sako Zeileris. „Taip pat yra keletas Bitcoin kasybos akcijų, tokių kaip„ Hive Blockchain “(HIVE). Jei norite, kad kriptografija būtų mažiau rizikinga, galite investuoti į dideles įmones, kurios perima „blockchain“ technologiją, pavyzdžiui, „IBM“, „Bank of America“ ir „Microsoft“.
Ar turėtumėte investuoti į kriptovaliutą?
Ekspertai laikosi prieštaringos nuomonės apie investavimą į kriptovaliutą. Kadangi kriptografija yra labai spekuliatyvi investicija, kuriai būdinga intensyvi kainų kaita, kai kurie finansų patarėjai apskritai nerekomenduoja žmonėms investuoti.
Pavyzdžiui, nors per pastaruosius metus „Bitcoin“ vertė beveik padvigubėjo, o 2020 m. Lapkričio mėn. Kaina siekė daugiau kaip 18 000 USD, tais pačiais metais ji taip pat smarkiai prarado vertę, pavyzdžiui, kai jos vertė buvo mažesnė nei 5000 USD už Bitcoin. Tačiau net ir pastarojo meto „Bitcoin“ aukštumas vis dar yra mažesnis nei 2017 m. Pikas - maždaug 20 000 USD už Bitcoin. Visa tai reiškia, kad kriptovaliutos, skirtingai nei dauguma nusistovėjusių valiutų, gali būti labai nepastovios ir dažnai keisti vertę.
Štai kodėl Peteris Palionis, atestuotas finansų planuotojas (BŽP) Rytų Norviče, NY, mano, kad saugiau laikytis valiutos, kurią palaiko vyriausybė, pavyzdžiui, JAV dolerio.
"Jei grynųjų pinigų atsargose turite JAV dolerį, žinote, kad galite sumokėti hipoteką, galite sumokėti sąskaitą už elektrą", - sako Palionis. „Pažvelgus į pastaruosius 12 mėnesių, Bitcoin iš esmės atrodo kaip mano paskutinis EKG, o JAV dolerio indeksas yra daugmaž lygi linija. Tai, kas nukrenta 50%, netinka niekam, išskyrus spekuliacijas “.
Tai reiškia, kad klientams, kurie ypač domisi kriptovaliuta, CFP Ianas Harvey'as padeda į juos įdėti šiek tiek pinigų. „Kliento portfelio svoris turėtų būti pakankamai didelis, kad jaustųsi prasmingas, o neišvengtų ilgalaikio plano, jei investicija sumažėtų iki nulio“, - sako Harvey.
Kalbant apie tai, kiek investuoti, Harvey kalbasi su investuotojais apie tai, kiek procentų savo portfelio jie nori prarasti, jei investicija eis į pietus. "Tai gali būti nuo 1% iki 5%, tai gali būti 10%", - sako jis. „Tai priklauso nuo to, kiek jie turi dabar, ir kas jiems iš tikrųjų gresia iš nuostolių perspektyvos“.